DÜNYADA RAKİBİ OLMAYAN BURSA SİYAHI,  ÇİNLİ YILDIZLARIN RADARINA GİRDİ

26.10.2018

 

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, “Kirazın, armudun, elmanın Çin pazarında rakibi var ama Bursa Siyahı incirinin dünyada hiçbir rakibi yok. Bu ürünü çok rahat yeni pazarlara ihraç edebiliriz.”

İngiltere Kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary'nin Bursa'yı ziyaret ederek, Bursa siyahı incirini tatması ve hamilelik döneminde Düşes Kate Middleton'a tavsiyesi ile yıldızı daha da parlayan Bursa siyahı inciri bu kez de hedef pazar olan Çin'in ünlüleri tarafından ilgi görmeye başladı. Çinli ünlü oyuncu ve gurme Nicholas Tse ve sanatçı Charmaine Sheh ülkelerinde bir televizyon programının çekimleri için İstanbul'a gelerek Beşiktaş'taki bir pazarda incir ihracatının lokomotifi olan Bursa'nın nadide ürünü Bursa Siyahı inciri'ni tattılar. Chef Nic ve Charmaine Sheh, lezzeti, uzun raf ömrü ve iri görünümüyle dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen Bursa Siyahı'na hayran kaldı.

“Bursa Siyahı'nın dünyada hiçbir rakibi yok”

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, Bursa Siyahı incirinin dünyanın en kaliteli inciri olduğuna dikkat çekerek, “Kirazın, armudun, elmanın Çin pazarında rakibi var ama Bursa Siyahı'nın dünyada hiçbir rakibi yok. Bu da bizim elimizi güçlendiren en büyük enstrüman” diye konuştu. Bursa Siyahı inciri ile ülkeye önemli oranda döviz girdisi sağlanacağını ifade eden Yazgan, şöyle konuştu: “İncirin zaman zaman erken olgunlaşma dönemlerinde, ürünü pazarlamada Avrupa marketlerinin hazırlıklı olmadığı dönemlerde özellikle bu pazarlar bizim için inanılmaz derecede bir açılım gösterecek. Bursa Siyahı'nda kapama dediğimiz yani bütünüyle incir bahçesi olan plantasyon sayımız az. Zeytin bahçelerinin kenarlarındaki bireysel ağaçlardan tek tek toplanan ürünleri biz ihraç etmeye çalışıyoruz. Bu güçlüklerle birlikte eğer ekonomik anlamda üreticimiz yeni bir pazarda, yeni bir değerle bu ürünün fiyatlanmasını bulabilirse kapama bahçelerinin Bursa bölgesinde kurulumu çoğalacaktır. Bu çoğalmayla birlikte çok rahat yeni pazarlara bu ürünü ihraç ettiğimizde ülkeye katma değer anlamında döviz girdisi sağlanacaktır."

“Bursa Siyahı incirine hayran kaldım”

İnciri pek çok tarifinde kullandığını ifade eden Chef Nic, Türkiye'ye ilk kez geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye'deki insanların çok mistik bir havası var. Her şeyi ikram ederek denememi istiyorlar. Nereye gidersek gidelim illaki bir şeyler veriyorlar. Türkiye'nin yemekleri Akdeniz gibi çok farklı, her renk görülebiliyor. Buradaki yemekler görsel olarak insanın ilgisini çekiyor. İncir ile çok fazla yemek ve tatlı yaptım. Fakat bu kadar büyük, bu kadar güzel, kendine çeken bir incir görmemiştim. Böyle taze ve canlı bir incir görmek beni heyecanlandırdı, incire hayran kaldım."

"Bursa Siyahı'nın Çin'de tanıtımın yapılması lazım"

Nic, Bursa Siyahı'nın Çin'de tutulacağını, beğenileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bir aşçı gözüyle baktığımızda, ortadan ikiye böldüğümüz zaman dışı siyah, içerisinde bin bir çeşit renk var. Çok ilgimi çekti. Çin'deki vatandaşların da ilgisini çekeceğini ve o bölgede tutunacağını düşünüyorum. Fakat bunun için önce orada reklamının yapılması lazım. Sadece bir incir olarak değil, suyuyla, tatlısıyla başka şeyleriyle tanıtılması lazım. Ufak işlemden geçtikten sonra Çin'de çok büyük pazarının olacağını düşünüyorum."

"İncir tadı ve rengiyle çok güzel"

Çinli ünlü sanatçı Charmaine Sheh de Türkiye'yi ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, "Türkiye bende derin izler bıraktı. İnsanlar çok aşırı derecede sıcak kanlı davranıyorlar. Birçok ülkeyi gezip gördüm ama Türkiye'ye geldiğim zaman burada gördüğüm birçok şeyi görmemiştim. Bundan sonraki yıllarda da Türkiye'ye geleceğim. Türkiye çok değişik bir ülke. Stratejik olarak da çok değişik bir ülke. Bir tarafı Asya bir tarafı Avrupa. Bu nedenle ilerde imkanım olduğu zaman gelmek isterim. Gerçekten çok ilginç bir ülke ve ilgimi çekiyor. Çok etkileyici ve gizemli tarafları var. İncir tadı ve rengiyle çok güzel. Mesela ben hayatımda armudu hiç görmemiştim, burada görmüş oldum. Buradaki birçok ürün çok güzel” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

İlgili Fotoğraflar