HEIMTEXTIL RUSYA 2018 ULUSLARARASI TEKSTİL, KUMAŞ, EV TEKSTİLİ FUARI DEVAM EDİYOR

22.09.2018

 

Yüksek kaliteli Türk ürünleri, Rusya'nın vazgeçilmezi oldu

 

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) sekiz yıldan bu yana milli katılım organizasyonu düzenlediği Heimtextil Rusya Fuarı'na bu yıl da 26 firma ile katılım gösterdi. Fuarda, 1500 metrekarelik alan ile en büyük ülke pavyonu Türkiye oldu.

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Birlik olarak, Heimtextil Rusya Fuarı'na 2010 yılından bu yana milli katılım organizasyonu düzenliyoruz. Her yıl olduğu gibi sektörümüzün fuara ilgisi büyük oldu. Fuarda, Türk firmalarına gösterilen ilgiden Türk Tekstil ürünlerinin Rusya'nın vazgeçilmezi olduğunu net olarak gördük” diye konuştu.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Moskova Crocus Expo'da düzenlenen dünya tekstil profesyonellerinin buluşma noktası olan Heimtextil Rusya Fuarı'na 26 sektör öncüsü tekstil firması ile milli katılım gösterdi. Ev, otel, restoran, ofis gibi akla gelebilecek tüm mekânlar için dünyanın en iyi tekstil koleksiyonlarının bir arada sergilendiği fuarda, Türk tekstil ürünleri, kumaşları ve ev tekstil ürünleri göz doldurdu. Hindistan, Çin, Fransa, Kazakistan, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Polonya, İtalya, Japonya, Avusturya, Özbekistan, Moldovya gibi ülkelerin katılım gösterdiği Heimtextil Rusya Fuarı'nda, 1.500 metrekarelik alanda Türkiye en büyük pavyonu olan ülke oldu.

10 milyon Rus, yüksek kalite peşinde

UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, 144 milyon nüfusu ile Rusya'nın, Türk tekstil ihracatı için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Rusya pazarında üretim kalitesi ve uzun süre kaliteyi koruma özelliği büyük önem taşıyor. Türk tekstil yüksek ürün kalitesiyle Rusya'nın vazgeçilmezi oldu. Fuarda, Türk firmalarına olan ilgiden de bunu net olarak gördük” diye konuştu.

Türkiye'nin Rusya'ya olan ev tekstili ihracatının 2018 yılının ilk 8 aylık döneminde, 24,8 milyon dolar olarak gerçekleştiğinin bilgisini de veren Pınar Taşdelen Engin, “Rusya bu dönemde ülkemizin en fazla ev tekstili ihracatı yaptığı 19'uncu ülke konumunda yer aldı. 2018'İn ilk 8 ayında birlik olarak, Rusya'ya olan ev tekstili ihracatımızda 6,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ev tekstili ihracatımızda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 156 artış kaydedildi. Rusya, UTİB olarak ev tekstilinde en fazla ihracat yaptığımız 16'ıncı ülkedir” şeklinde konuştu. 

1 milyar dolar tekstil ihracatı

Rusya'nın, Türk tekstil sektörünün en fazla ihracat yaptığı 13'üncü ülke olduğunu ifade eden Engin, şöyle konuştu: “Bu yılın ilk 8 aylık döneminde, 132,3 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde UTİB olarak Rusya'ya olan tekstil ihracatımız ise; yüzde 126 artış ile 12,6 milyon dolar oldu. Rusya Türkiye'nin toplam tekstil ihracatında 2007 yılından 2013 yılı sonuna kadar 1 numaralı pazarımız konumundaydı. 2014 ve 2015 yıllarında ise İtalya'nın ardından ikinci sıradaki yerini aldı. Rusya'nın Türkiye için bir diğer önemli özelliği ise 2011-2013 yılları arasında tekstilde 1 milyar dolar ihracat barajını aştığımız ilk ve tek ülke olmasıdır. Fuarlar aracılığıyla Rusya'ya olan ihracatımızı yine 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

İlgili Fotoğraflar