KOSOVALI İHRACATÇILAR UTİB'İ ZİYARET ETTİ…

14.05.2019

 

BURSA - DEİK / Türkiye-Kosova İş Konseyi tarafından organize edilen ve Kosova Yatırım ve Girişim Destek Ajansı (KIESA) ve Kosova Giyim Pazarlama Derneği (KAMA) ve ihracatçı firma temsilcilerinden oluşan heyet, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'ni (UTİB) ziyaret etti.

İki gün süreyle Bursa'da bulunan Kosovalı heyet, temasları kapsamında UTİB'i de ziyaret etti. Heyet ziyarette UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve birlik çalışanları tarafından ağırlandı.

DEİK Kosova İş Konseyini temsilen Konsey Başkanı Merve Özer Yılmaz da hazır bulunduğu heyette yer alan Kosovalı firmalara, Türkiye tekstil sektörü, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Bursa Textile Show hakkında brifing verildi.

Brifingin ardından ikili iş görüşmelerine geçilirken, bu görüşmelerde Kosovalı alıcılar ile Bursa tekstil firmaları arasında olası ticari işbirlikleri konuşuldu.

2,5 milyon dolarlık ihracat

Ziyaretin ardından değerlendirmelerde bulunan UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Kosova ile Türkiye'nin 1,5 saatlik uçuş mesafesinde çok yakın ülkeler olduklarını söyledi.

UTİB'in Kosova'ya yıllık ihracatının 2,5 milyon dolar düzeyinde olduğunu hatırlatan UTİB Başkanı Engin, “Kosova'nın tüm tekstil ihtiyacının Bursa tarafından, diğer ülkelere kıyasla en iyi ve en hızlı şekilde karşılanabilir. Halihazırda birliğimiz kanalından Kosova'ya yıllık 2,5 milyon dolar düzeyinde ihracat yapılıyor. Bu ihracatın yüzde 80'ini dokuma kumaşların oluşturuyor. Bu rakamın ikili işbirlikleri ve ortak faaliyetlerin artırılması ile kolaylıkla ve kısa sürede birkaç kat yükseltilebilecek umuyoruz” dedi.

İlgili Fotoğraflar