ULUDAĞ YAŞ MEYVE VE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (UYMSİB) ÇİN HALK CUMHURİYETİ'NDEN GELEN GAZETECİLERİ AĞIRLADI

07.08.2018

 

PROF. DR. SENİH YAZGAN:

“ÇİN PAZARINDAKİ EN BÜYÜK RAKİBİMİZ ABD”

Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Çin Halk Cumhuriyeti'nden gelen gazetecileri ağırladı.

Ülkemizdeki yaş meyve sebze sektörünü ve Çin'e ihracatı yapılması planlanan ürünlerle ilgili görüş almak üzere Türkiye'ye gelen Çinli Gazeteciler, UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan'ın konuğu oldu.

Gazetecilere UYMSİB'in mevcut ihraç pazarlarının yanı sıra, ihracatı yapılan ürünler ve hedef pazarlar ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa'da yetişen siyah incir ve şeftalinin dünyada eşi, benzerinin bulunmadığının altını çizdi.

İhraç ürünleri arasında son yıllarda siyah incirin ön plana çıktığını ifade eden Prof. Dr. Yazgan, Çin Halk Cumhuriyeti'ne narenciye, kiraz ve siyah incir ihraç etmek istediklerini dile getirdi. Çin'in Türkiye'ye ithalat vergisi uyguladığını aynı zamanda da ürünlerinin 16 gün bekleme süresi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Senih Yazgan, “Türkiye birçok ürünü yetiştirmek için gerekli iklim ve toprak koşullarına sahip bir ülke. Yılda 600 bin ton kiraz üretimi yapıyoruz. Bunların 150 bin tonunu ihraç ediyoruz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Çin'e ihracat yapabilecek bir durumdayız ve Çin Halk Cumhuriyeti'ni önemli bir pazar olarak görüyoruz. Bu pazarda bizim en büyük rakibimiz Şili ve Yeni Zelanda değil, ABD'dir. Umuyorum ki, kısa süre içerisinde bu bahsettiğim 16 gün bekleme süresini aşarak pazardaki yerimizi alacağız” dedi.  

 

İlgili Fotoğraflar