UMSMİB BAŞKANI KAMİLOĞLU,“200 MİLYON DOLAR İHRACAT HEDEFİMİZE ULAŞMAK İÇİN ABD, RUSYA, ÇİN, KORE VE JAPONYA PAZARINA OLAN ÇALIŞMALARIMIZA HIZ VERDİK.”

10.08.2018

UMSMİB ihracat rotasını ABD kıtasına çevirdi

UMSMİB Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, “Bu yıl 200 milyon dolar ihracat hedefliyoruz. Hedefimize de ulaşmak için ABD kıtası başta olmak üzere Rusya, Çin, Kore ve Japonya pazarına olan çalışmalarımıza hız verdik.”

ABD kıtası, Rusya, Çin, Kore ve Japonya pazarında ihracatını artırmayı hedefleyen Uludağ Meyve ve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) verilerine göre; temmuz ayında ihracat yüzde 24,40 oranında artarak 16.1 milyon dolar olarak gerçekleşti. UMSMİB'in Ocak-Temmuz dönemi ihracatı da 97.4 milyon dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise 166.2 milyon dolara ulaştı.

“Dünyanın hiçbir yerinde bu kalitede ürün yetiştirilmiyor”

UMSMİB Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, Bursa Siyah İncirini örnek göstererek, dünyanın hiçbir yerinde bu kalitede ürün yetiştirilmediğine dikkat çekti. Kamiloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bursa'ya özgü birçok özel ürünümüz bulunuyor. İpekböcekçiliği, kestane, çilek, şeftali, deveci armudu gibi pek çok nadide ürünümüz var. Bu ürünlerimize hak ettiği değeri vermemiz gerekiyor. Tarımın desteklenmesi hem şehrimize hem de ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunacaktır. Tarımın yanı sıra çiftçimiz de desteklenmeli. Özellikle genç nüfus tarıma özendirilmeli. Tarımın üzerinde ithalat gibi bazı aksaklıklar bulunuyor. Bunlarla ilgili önlemler alındığında inanıyorum ki genç nüfusumuz tarıma gereken önemi verecektir.”

200 milyon dolarlık ihracat hedefi

UMSMİB'in 2018 için 200 milyon dolar ihracat hedefi bulunduğuna dikkat çeken Kamiloğlu, “Avrupa'daki pazar payımız daralıyor. Bunun en büyük nedenleri arasında Avrupalılar bizden alıp, işleyip daha uzak ülkelere satarken, şimdi biz doğrudan satma imkânına sahip olduk. İkinci sebep Avrupa nüfusu yaşlandı. Tüketim azaldı. Avrupa pazarına alternatif olarak da ABD kıtası başta olmak üzere Rusya, Çin, Kore ve Japonya pazarına olan çalışmalarımıza hız verdik” şeklinde konuştu.