ÜNLÜ TASARIMCILAR EV TEKSİLİNDEKİ TRENDLERİ ANLATTI…

10.03.2020

 

BURSA - Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) organizasyonu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) iş birliğiyle düzenlenen programda 2020/2021 ev tekstili trendleri ele alındı.

21-25 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenecek EVTEKS Fuarı'nda gerçekleştirilecek olan Trend Alanı etkinliği kapsamında düzenlenen '2020/2021 Ev Tekstili Trendleri' semineri ve workshop etkinliği BTSO konferans salonunda düzenlendi. Tekstil firmalarının tasarım bölümü yöneticilerinin katıldığı etkinlikte, tasarımcılar Bahar Korçan ile Bige Ökten ile bir araya geldi. Yapılan sunumda, '2020/2021 Ev Tekstili Trendleri' konusu ele alınırken, 'Trend Nasıl okunur ve Nasıl Yansıtılır?' konu başlığında workshop gerçekleştirildi.

“Ülkemiz, el dokumasında bir cennet…”

Etkinlikte konuşan tasarımcı Bahar Korçan, tasarım ve ARGE'nin günümüzde öneminin daha çok arttığına dikkat çekerken firma sahiplerinin de aynı doğrultuda vizyoner ve yeniliğe açık olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin tekstil ve el dokuması açısından önemli bir geleneğe sahip olduğunu belirten Korçan, “Tasarımlarımızda bizim topraklarımıza ait bir farklılık, bir renk tonu, bir renk gamı işleyebilirsek, bu tasarımlar bizi bambaşka yerlere götürebilir. Örneğin biz ülke olarak el dokumasında bir cennetiz. Bu tarz değerli zanaatlara devam etmemiz çok önemli. Bunları sektörle de birleştirebilirsek bize ait olağanüstü işler ortaya çıkarabiliriz. Bunlar da koleksiyonlar için her zaman önceliktir” diye konuştu.

“Bugünden ve geçmişten aldığımız miraslarla tasarımlar yapmalıyız”

Doğanın tasarım açısından çok besleyici olduğunu ifade eden Tasarımcı Bige Ökten ise, “Bugünün teknolojisini mutlaka kullanalım ama ona geçmişten küçük nüanslar eklemeyi unutmayalım. Bugünden ve geçmişten aldığımız miraslarla yaptığımız yeni tasarımlar önemli” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Trend Nasıl okunur ve Nasıl Yansıtılır?” workshop etkinliği gerçekleştirildi.

 

İlgili Fotoğraflar