Otomotiv Sektöründe “Ar-Ge Proje Pazarı”, akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten üniversite, araştırma merkezi, firmalar ve sektörde çalışan profesyonellere ait projelerin sanayiye kazandırılmasını amaçlamaktadır. Proje Pazarı etkinliği, esasen etkinliğin gerçekleştirileceği fuaye alanındaki panolara yerleştirilen “Proje Öneri Posterleri” başında, araştırmacıların ve akademisyenlerin sanayicilerle birebir görüşmelerine imkan verecek şekilde organize edilmektedir.

“Komponent Tasarım Yarışması” ise, ülkemiz otomotiv endüstrisinde katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, endüstriyel tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması ve özendirilmesi, bu sektörlerin ihracata yönelik rekabet gücünün artırılması için, söz konusu sektörlerde yenilikçi projeleri ortaya çıkarma ve destekleme amacıyla düzenlenmektedir. Komponent Tasarım yarışması 3 kategoriden oluşmaktadır. Öğrenci/amatör kategorisi yurtiçinde ve yurtdışında eğitim veren otomotiv endüstrisi ilgili en az 2 yıllık ön lisans programları ile Mühendislik, Tasarım, Teknik Eğitim ve Teknoloji Fakültelerinin otomotiv ile ilgili bölümleri ve Endüstriyel Tasarım bölümlerinin 4 yıllık lisans ve yüksek lisans programlarına kayıtlı öğrencileri yanı sıra otomotiv komponent tasarımı konusunda ilgisi bulunan 18 yaş üstü herkese açıktır. Üniversite-Kurum Katılımı ile üniversitelerin ilgili bölümlerinde akademisyen veya doktora öğrencisi olanların, Profesyonel Katılım ile sektör profesyonellerinin, sektör Ar-Ge merkezi ve Tekno-Kent çalışanlarının katılımları beklenmektedir.

2018 yılında 7.si gerçekleşen Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması'nda dereceye giren ve Ticaret Bakanlığı'nın uygun gördüğü tasarımcılar arasından 10 proje sahibi, 2008/2 sayılı tasarım tebliği kapsamında Ticaret Bakanlığı desteğiyle iki yıl süresince yurtdışında eğitim görmeye hak kazanmıştır. Toplam 10 kişi yurtdışı tasarım bursu ile Instituto Europeo di Design (Floransa / İtalya), Domus Academy (Milano/İtalya), Politecnico di Milano (Milano/İtalya), IED Istituto Europeo di Design S.p.a  (Torino/İtalya) ve Swinburne University of Technology'de (Sydney/Avustralya) okuma fırsatı yakalamıştır.  

İhracatın lokomotifi otomotiv sektörü, yeni fikirlerin ve yeni projelerin desteklenmesi konusunda 2012 yılından bu yana düzenlediği etkinliklerle Ar-Ge Proje Pazarında 532 bin TL ve Komponent Tasarım yarışmasında 667 bin TL olmak üzere toplam 1 milyon 199 bin TL nakdi ödülü proje sahipleri ile buluşturdu. Geçen yedi yılda toplam 3 bin 634 proje yarışırken, katılımcı sayısı da 9 bin 168 kişiye ulaştı. Son üç yıldır ise nakdi ödüller ile yetinmeyip, projelerin hayat bulması ve yeni girişimciler yetişmesi için İTÜ ARITEKNOKENT ile işbirliğine giderek dereceye giren projelerin kuluçka merkezinde geliştirilmesine destek olmuştur.

 

http://www.otomotivprojepazari.com