DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ‘BURSA SİYAHI' İÇİN GELDİLER…

14.09.2022

• BURSA'NIN SİYAHI İNCİRİ ULUSLARARASI PAZARDA BOY GÖSTERECEK

• UYMSİB, YABANCI ALIM HEYETLERİNİ BURSA SİYAHI URGE KÜMESİ ÜRETİCİLERİYLE BULUŞTURDU

• UYMSİB BAŞKANI PROF. DR. SENİH YAZGAN;

• “KENTİMİZİN ADIYLA ÖZDEŞLEŞEN BURSA SİYAHI İNCİRİ'Nİ DÜNYAYA TANITMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile Ocak 2020'de başlatılan Bursa Siyahı İnciri'nin Bilinirliğinin Çeşitli Coğrafyalarda Artırılması UR-GE projesi kapsamındaki Alım Heyeti Faaliyeti programı gerçekleştirildi.

UR-GE projesinin kapsamındaki önemli faaliyetler arasında olan Alım Heyeti Faaliyeti ile ihracatımızın artırılması, yeni pazarlar bulunması, ülkemizin ekonomik ve ticari açıdan tanıtılması ve yurt dışındaki alıcı firmaların Türkiye'den alım yapmalarını sağlamak amaçlanıyor.

UYMSİB öncülüğünde Ticaret Bakanlığı desteği ile organize edilen Alım Heyeti Faaliyeti programı UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan'ın açılış konuşmaları ve sektör sunumu ile başladı. Bursa'nın üretim potansiyeli, sanayisi, ihracat kalemleri ile tarım ürünleri hakkında sunum yapan ve açıklamalarda bulunan UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, “Bursa, ülkemizin en önemli tarım aynı zamanda sanayi kentidir. Yani burada üretilen ürünler çeşitli proseslerden geçtikten sonra dünyanın çeşitli ülkelerine gönderiliyor. Bursa öyle bir şehir ki adıyla özdeşleşmiş olan iki meyveye sahip bir tanesi Bursa Siyahı İnciri diğeri ise Bursa Şeftalisi.  Bu iki ürün ülkemizde ve uluslararası alanda bu şehrin adıyla biliniyor. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı. Bursa Siyahı Ur-Ge projemiz kapsamında da küme firmalarımızı ve alım heyetlerini buluşturmanın gururu ile mutluluğu içindeyiz. Ben 'Bursa Siyah İnciri'  demiyorum 'Bursa'nın Siyah İncisi' diyorum. Türkiye'de sadece bu bölgede bu kalitede ve aromada yetişen bir ürün. Ülkemizde 3 farklı lokal alanda denemeleri devam ediyor lakin bu alanlardan elde edilen incirlerin besleme değeri ve aroması Bursa Siyahı İnciri'nin değerlerine ulaşamadı” ifadelerini kullandı.

Program 6 farklı ülkeden gelen yabancı alıcılar ve Bursa Siyahı URGE kümesinin bir araya geldiği B2B görüşmeleri ile son buldu.

İlgili Fotoğraflar