2023 YILI UMSMİB SEKTÖREL TİCARET HEYETLERİ

ULUDAĞ MEYVE SEBZE MAMÜLLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ULUDAĞ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİ'NE

SİRKÜLER NO: 679

Uludağ Meyve Sebze Mamülleri İhracatçıları Birliği tarafından üyelerimize yeni ihracat pazarlarının kapısını açabilmek ve mevcut ihracat potansiyelimizin arttırılması amacıyla iki ayrı sektörel ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Ticaret Heyetleri programı kapsamında, ticaret müşavirliklerimizin bilgilendirme sunumu, ziyaret edilecek fuarda alınacak olan Birlik standında her firmaya masa sandalye ve info desk verilmesi, ilgili ülkelerdeki alıcıların PR firması aracılığı ile UMSMİB standına getirilerek ikili iş görüşmeleri yaptırılacaktır. Gerçekleştirilecek heyetler aşağıda sunulmakta olup, kontenjan 20 firma ile sınırlıdır.

1) Prodexpo Moscow 2023 Sektörel Ticaret Heyeti (05-11 Şubat 2023) Moskova / Rusya Fed. – kişi başı satış fiyatı 1. Kişi 2.864 $ (ABD Doları) , 2. Kişi 2.300 $ (ABD Doları)

Başvuru Linki: https://bit.ly/3VmXuUz

2) Foodex Japan 2023 Sektörel Ticaret Heyeti (05-11 Mart 2023) Tokyo / Japonya – kişi başı satış fiyatı 1. Kişi 4.536 $ (ABD Doları), 2.Kişi 2.500 $ (ABD Doları)

Başvuru Linki: https://bit.ly/3Vn1vs7

Anılan heyet organizasyonları 5973 Sayılı “İhracat Destekleri Hakkında Karar” kapsamında devlet destekli olarak planlanmış olup, belirlenmiş olan kişi başı katılım bedelleri devlet desteği düşülmüş ön destekli tutarlardır. Devlet desteğinin hak edilebilmesi için katılımcılarımızın şirket olması (şahıs firmaları desteğe tabi değildir), Birliğimizce heyet öncesi ve sonrası talep edilen belgelerin Birliğimize iletilmesi yeterli olacaktır. Heyet organizasyonları ön destekli olduğundan heyetten sonra katılımcılara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Katılımcı firmalardan devlet destekli olarak en fazla 2 kişi heyet organizasyonuna katılabilmektedir. Heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka katılımcı firma ortağı veya firmanın SGK'lı çalışanı olması zorunludur. Organik bağı olan başka bir firmadan SGK'lı çalışan olsa dahi destek kapsamına girmemektedir. Ayrıca, heyete katılacak şirketlerin DYS sisteminde yararlanıcı olarak kayıtlı olmaları zorunludur. Tebliğ gereği heyetle birlikte gidip heyetle birlikte dönmek zorunlu olup, farklı tarihlerde gidip, dönme talepleri kesinlikle reddedilecektir. Aynı anda iki ayrı destekten faydalanılamadığı için, Fuar katılımcısı olan firmalar heyet organizasyonuna katılamayacaktır.

Heyetlere katılmak isteyen üyelerimizin en geç 05 Aralık 2022 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar yukarıdaki başvuru linklerinden ulaşabilecekleri elektronik başvuru formunu her heyet için ve her katılımcı kişi için ayrı ayrı doldurmaları gerekmektedir. Ayrıca ekte sunulan EK A-1 formunun eksiksiz doldurulmuş halinin kaşeli ve imzalı olarak aşağıda belirtilen heyet sorumlularının e-mail adresine taratılarak gönderilmesi gerekmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

e-imzalıdır

Mümin KARACAKAYALILAR

Genel Sekreter

ÖNEMLİ BİLGİ

Uygulanacak Teşvikler

Heyet organizasyonu 5973 sayılı “İhracat Destekleri Hakkında Karar” çerçevesinde destek kapsamındadır. Bu tebliğe göre; katılımcı ve organizatör kuruluşun ulaşım ve konaklama ve tanıtım ve organizasyon giderlerinin %50'si, hedef ve öncelikli ülkelerde ise % 70+%5'i destek kapsamındadır.

Birliğimizce belirlenmiş olan katılım bedeli katılımcı firmanın hak edişi olan devlet desteği tutarı düşülmüş bedel olup, katılımcı firmalar heyet organizasyonlarına ön destekli olarak katılacaklardır, heyet sonrası firmalara herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır. Katılımcı firmanın devlet desteği için gerekli evrakları sağlayamaması durumunda desteksiz tutar firmadan talep edilecektir. Devlet destek oranında ve destek şartlarında yapılacak olası değişiklikler katılım bedeline yansıtılacaktır.

Katılım Ücreti ve Son Ödeme Tarihi

Kişi başı katılım bedelleri yukarıda belirtilmiştir.

Heyet katılımcısı firma, katılım ön destekli bedelini Birliğimize ödeyecek ve Devlet Destek evraklarını heyet öncesi ve sonrası Birliğimize teslim edecektir. Destek evrakları; katılımcı şirket bilgi formu, katılımcı şirket talep yazısı, uçak biniş kartları ve heyetin gerçekleştiği dönem SGK hizmet listesi olup başvuru yapan şirketlere ayrıntılı bilgi verilecektir. Heyete katılım bedelinin tamamı, tek seferde Birliğin banka hesabına ilgili döviz cinsinden tüm gönderim masrafları gönderen katılımcı şirket tarafından karşılanacak şekilde banka havalesi ile yapılacaktır.

· Firmalarımızın mücbir sebepler hariç olmak üzere katılımdan vazgeçmeleri durumunda katılım ücretleri geri ödenmeyecektir.

Katılım Ücretine Dahil Hizmetler

- İstanbul – İlgili Ülke/ler

– İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti

- İlgili Ülke/lerde konaklama

- Şehir içi ve varsa Şehirlerarası transferler

- Taslak programda belirtilecek öğle ve akşam yemekleri

- Firmalar ile ikili iş görüşmeleri organizasyonu ve tüm altyapısı

- Firmaların ikili iş görüşmelerine katılımını arttırmak için alınacak PR ve tanıtım hizmetleri

- Heyet kataloğuna giriş ve heyetle ilgili diğer basılı dökümanlar

-Fuar alanında UMSMİB Standı içinde her katılımcıya masa sandalye info-desk temini

-Dondurulmuş ve yaş meyve sebze hariç diğer gıdaların nakliyesi (Dondurulmuş ürün göndermek isteyen firmalar nakliye süreçlerini kendileri organize edecektir.

Ödemenin Yapılacağı Banka Hesap N​o

Alıcı : Uludağ Meyve Sebze Mamülleri İhracatçıları Birliği

Banka Adı : Türkiye Vakıflar Bankası Bursa Ticari Şube (1229) Dolar

IBAN : TR46 0001 5001 5804 8012 2684 67

Ödemeler yapılırken, heyetin adı ve katılımcı adı dekont üzerinde belirtilmesi ve dekontun bir kopyasının e-posta ile heyet yetkilisine iletilmesi rica olunur.(Ödemeyi yaptıktan sonra, banka dekontu ile birlikte Online Başvuru Formu' nu doldurmayı unutmayınız ve ulaştığına dair teyit alınız.) Katılım bedeli ödemelerinde sıkıntı yaşamamanız açısından; heyete katılım bedeli ödemelerinin firmanız banka hesabından Birliğimizin banka hesabına aktarılması, bankaya elden ödeme yapılmaması gerekmektedir.

Duyuru metninde de yer aldığı üzere heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka başvurusu yapılan firmanın ortağı veya firmanın SGK'lı çalışanı olması zorunludur.

Aynı anda iki ayrı destekten faydalanılamadığı için, Fuar katılımcısı olan firmalar heyet organizasyonuna katılamayacaktır.

Başvuran şirketin Destek Yönetim Sistemi yararlanıcısı olması zorunludur.

Başvuru ve Detaylı Bilgi İçin

ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ

Fuarlar ve Heyetler Şubesi Tel : 0 224 219 10 00

Fuar ve Heyetler Şube Müdürü – Alpay ÖZTÜRK

Dahili: 1900 E-posta: ozturka@uib.org.tr

Prodexpo Moscow 2023 STH İlgili Kişi: Hale Nur KIRMIZIKUŞAK

Dahili: 1909 E-posta: kirmizikusakh@uib.org.tr

Foodex Japan 2023 STH İlgili Kişi: İrem Çalışkan GÜVEN

Dahili: 1908 E-posta: caliskani@uib.org.tr