OİB 2023 Otomotiv Sektörel Ticaret Heyetleri

ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİ'NE
SİRKÜLER NO: 540

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından üyelerimize yeni ihracat pazarlarının kapısını açabilmek ve mevcut ihracat potansiyelimizin arttırılması amacıyla 2023 yılı içerisinde toplam 7 adet otomotiv aftermarket sektörel ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Eklenen veya iptal edilen heyet olması durumunda ayrıca duyuru yapılacaktır. Ticaret Heyetleri programı kapsamında, Ticaret Müşavirliklerimizin bilgilendirme sunumu, ilgili ülkelerdeki otomotiv aftermarket, ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile ikili iş görüşmeleri ve büyük toptancı ziyaretleri gerçekleştirilecektir. 2023 yılı heyetleri aşağıda sunulmakta olup, kontenjan 20 firma ile sınırlıdır:

1) Kenya – Etiyopya Sektörel Ticaret Heyeti (19-25 Şubat 2023) Nairobi / Kenya & Addis Ababa / Etiyopya – kişi başı satış fiyatı 2.353 $ (ABD Doları)
Başvuru Linki: https://bit.ly/3SuK2fN

2) ABD – Atlanta Sektörel Ticaret Heyeti (12-16 Mart 2023) Atlanta / ABD – kişi başı satış fiyatı 1.975 $ (ABD Doları) Başvuru Linki: https://bit.ly/3qZwL38

3) Arjantin – Şili Sektörel Ticaret Heyeti (21-27 Mayıs 2023) Buenos Aires / Arjantin & Santiago / Şili – kişi başı satış fiyatı 2.776 $ (ABD Doları) Başvuru Linki: https://bit.ly/3dG1pvK

4) Rusya Federasyonu – Moskova Sektörel Ticaret Heyeti (26-29 Haziran 2023) Moskova / Rusya Fed. – kişi başı satış fiyatı 1.365 $ (ABD Doları) Başvuru Linki: https://bit.ly/3UIeyoI

5) Bosna Hersek – Kuzey Makedonya Sektörel Ticaret Heyeti (23-29 Temmuz 2023) Saraybosna / Bosna Hersek & Üsküp / Kuzey Makedonya – kişi başı satış fiyatı 1.516 € (Avro) Başvuru Linki: https://bit.ly/3SzXa3n

6) İngiltere – Manchester Sektörel Ticaret Heyeti (25-28 Eylül 2023) Manchester / İngiltere – kişi başı satış fiyatı 1.434 € (Avro) Başvuru Linki: https://bit.ly/3SjIi9y

7) Nijerya Sektörel Ticaret Heyeti (16-20 Ekim 2023) Lagos / Nijerya – kişi başı satış fiyatı 1.613 $ (ABD Doları) Başvuru Linki: https://bit.ly/3Cd66GD

Anılan heyet organizasyonları 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Tebliği kapsamında devlet destekli olarak planlanmış olup, belirlenmiş olan kişi başı katılım bedelleri devlet desteği düşülmüş ön destekli tutarlardır. Devlet desteğinin hak edilebilmesi için katılımcılarımızın şirket olması (şahıs firmaları desteğe tabi değildir), Birliğimizce heyet öncesi ve sonrası talep edilen belgelerin Birliğimize iletilmesi yeterli olacaktır. Heyet organizasyonları ön destekli olduğundan heyetten sonra katılımcılara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Katılımcı firmalardan devlet destekli olarak en fazla 2 kişi heyet organizasyonuna katılabilmektedir. Heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka katılımcı firma ortağı veya firmanın SGK'lı çalışanı olması zorunludur. Organik bağı olan başka bir firmadan SGK'lı çalışan olsa dahi destek kapsamına girmemektedir. Ayrıca, heyete katılacak şirketlerin DYS sisteminde yararlanıcı olarak kayıtlı olmaları zorunludur. Tebliğ gereği heyetle birlikte gidip heyetle birlikte dönmek zorunlu olup, farklı tarihlerde gidip, dönme talepleri kesinlikle reddedilecektir. Sektörel Ticaret Heyetleriyle ilgili Bakanlık tebliğinde oluşabilecek değişiklikler aynen katılımcı firmalara yansıtılacaktır.

Heyetlere katılmak isteyen üyelerimizin en geç 15 Kasım 2022 Salı günü mesai saati bitimine kadar yukarıdaki başvuru linklerinden ulaşabilecekleri elektronik başvuru formunu her heyet için ve her katılımcı kişi için ayrı ayrı doldurmaları gerekmektedir. Ayrıca ekte sunulan EK C-1 formunun eksiksiz doldurulmuş halinin kaşeli ve imzalı olarak aşağıda belirtilen heyet sorumlularının e-mail adresine taratılarak gönderilmesi gerekmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

e-imzalıdır
Mümin KARACAKAYALILAR
Genel Sekreter

EK: Önemli Bilgiler (2 sayfa)

ÖNEMLİ BİLGİ
Uygulanacak Teşvikler
Heyet organizasyonu 2011/1 sayılı “Pazar Araştırması ve Pazara Giriş İlişkin Tebliğ'i çerçevesinde destek kapsamındadır. Bu tebliğe göre; katılımcı ve organizatör kuruluşun ulaşım ve konaklama ve tanıtım ve organizasyon giderlerinin %50'si, hedef ve öncelikli ülkelerde ise % 60'ı destek kapsamındadır.

Birliğimizce belirlenmiş olan katılım bedeli katılımcı firmanın hak edişi olan devlet desteği tutarı düşülmüş bedel olup, katılımcı firmalar heyet organizasyonlarına ön destekli olarak katılacaklardır, heyet sonrası firmalara herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır. Katılımcı firmanın devlet desteği için gerekli evrakları sağlayamaması durumunda desteksiz tutar firmadan talep edilecektir. Devlet destek oranında ve destek şartlarında yapılacak olası değişiklikler katılım bedeline yansıtılacaktır.

Katılım Ücreti ve Son Ödeme Tarihi
Kişi başı katılım bedelleri yukarıda belirtilmiştir.

Heyet katılımcısı firma, katılım ön destekli bedelini Birliğimize ödeyecek ve Devlet Destek evraklarını heyet öncesi ve sonrası Birliğimize teslim edecektir. Destek evrakları; katılımcı şirket bilgi formu, katılımcı şirket talep yazısı, uçak biniş kartları ve heyetin gerçekleştiği dönem SGK hizmet listesi olup başvuru yapan şirketlere ayrıntılı bilgi verilecektir. Heyete katılım bedelinin tamamı, tek seferde Birliğin banka hesabına ilgili döviz cinsinden tüm gönderim masrafları gönderen katılımcı şirket tarafından karşılanacak şekilde banka havalesi ile yapılacaktır.
· Firmalarımızın mücbir sebepler hariç olmak üzere katılımdan vazgeçmeleri durumunda katılım ücretleri geri ödenmeyecektir.

Katılım Ücretine Dahil Hizmetler

- İstanbul – İlgili Ülke/ler – İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti - İlgili Ülke/lerde konaklama
- Şehir içi ve varsa Şehirlerarası transferler
- Taslak programda belirtilecek öğle ve akşam yemekleri
- Firmalar ile ikili iş görüşmeleri organizasyonu ve tüm altyapısı (salon kirası, teknik malzeme, çay kahve servisi vb.)
- Firmaların ikili iş görüşmelerine katılımını arttırmak için alınacak PR ve tanıtım hizmetleri
- Tesis/bölge/kurum ziyaretleri
- Heyet kataloğuna giriş ve heyetle ilgili diğer basılı dökümanlar

Ödemenin Yapılacağı Banka Hesap No
Alıcı : Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği
Banka Adı : Türkiye Vakıflar Bankası Bursa Ticari Şube (1229)
Euro IBAN : TR63 0001 5001 5804 8012 2684 52
Dolar IBAN : TR74 0001 5001 5804 8012 2684 48
Ödemeler yapılırken, heyetin adı ve katılımcı adı dekont üzerinde belirtilmesi ve dekontun bir kopyasının e-posta ile heyet yetkilisine iletilmesi rica olunur.(Ödemeyi yaptıktan sonra, banka dekontu ile birlikte Online Başvuru Formu' nu doldurmayı unutmayınız ve ulaştığına dair teyit alınız.) Katılım bedeli ödemelerinde sıkıntı yaşamamanız açısından; heyete katılım bedeli ödemelerinin firmanız banka hesabından Birliğimizin banka hesabına aktarılması, bankaya elden ödeme yapılmaması gerekmektedir.
Duyuru metninde de yer aldığı üzere heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka başvurusu yapılan firmanın ortağı veya firmanın SGK'lı çalışanı olması zorunludur.
Başvuran şirketin Destek Yönetim Sistemi yararlanıcısı olması zorunludur.

 

Başvuru ve
Detaylı Bilgi
İçin

 ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
 Fuarlar ve Heyetler Şubesi
 Tel : 0 224 219 10 00
 Fuar ve Heyetler Şube Müdürü – Alpay ÖZTÜRK
 Dahili: 1900 E-posta: ozturka@uib.org.tr


 Kenya Etiyopya STH İlgili Kişi: Aslıhan YILMAZ
 Dahili: 1902 E-posta: yilmaza@uib.org.tr
 

 ABD Atlanta STH İlgili Kişi: Sumru İdil HOROZ
 Dahili: 1908 E-posta: horozs@uib.org.tr


 Arjantin-Şili STH İlgili Kişi: Nur Cemile HAMAMCIOĞLU
 Dahili: 1913 E-posta: hamamcioglun@uib.org.tr


 Rusya Federasyonu Moskova STH İlgili Kişi: Uğur ASLANTAŞ
 Dahili: 1907 E-posta: aslantasu@uib.org.tr


 Bosna Hersek Kuzey Makedonya STH İlgili Kişi: Aslıhan YILMAZ
 Dahili: 1902 E-posta: yilmaza@uib.org.tr


 İngiltere Manchester STH İlgili Kişi: Nur Cemile HAMAMCIOĞLU
 Dahili: 1913 E-posta: hamamcioglun@uib.org.tr


 Nijerya STH İlgili Kişi: Uğur ASLANTAŞ
 Dahili: 1907 E-posta: aslantasu@uib.org.tr