RUSYA OTOMOTİV SEKTÖREL TİCARET HEYETİ

ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİ'NE

SİRKÜLER NO: 619

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulunun aldığı karar doğrultusunda; üyelerimize yeni ihracat pazarlarının kapısını açabilmek ve mevcut ihracat potansiyelimizin arttırılması amacıyla 23-26 Nisan 2024 tarihleri arasında Moskova/Rusya'ya yönelik olarak otomotiv sektörel ticaret heyeti düzenlenmesine karar verilmiştir. Ticaret heyeti programı dâhilinde, Ticaret Müşavirliğimizin de desteği ile Rusya otomotiv sektörü ve genel ekonomik durumu hakkında gerçekleştirilecek bilgilendirme sunumu, Rusya'daki otomotiv ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile katılımcı firmalarımız arasında ikili iş görüşmeleri ve tesis ziyaretleri planlanmaktadır.

Anılan heyet organizasyonu 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar kapsamında devlet destekli olarak planlanmış olup, belirlenmiş olan 680 $ kişi başı katılım bedeli devlet desteği düşülmüş ön destekli tutardır. Devlet desteğinin hak edilebilmesi için katılımcılarımızın şirket olması (şahıs firmaları desteğe tabi değildir), Birliğimizce heyet öncesi ve sonrası talep edilen belgelerin Birliğimize iletilmesi yeterli olacaktır. Heyet organizasyonu ön destekli olduğundan heyetten sonra katılımcılara herhangi bir destek ödemesi yapılmayacaktır. Katılımcı firmalardan devlet destekli olarak en fazla 2 kişi heyet organizasyonuna katılabilmektedir. Heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka katılımcı firma ortağı veya firmanın SGK'lı çalışanı olması zorunludur. Organik bağı olan başka bir firmadan SGK'lı çalışan olsa dahi destek kapsamına girmemektedir. Ayrıca, heyete katılacak şirketlerin DYS sisteminde yararlanıcı olarak kayıtlı olmaları zorunludur. Heyetimizin kontenjanı sınırlı olup, kontenjan dolduğunda başvurular sonlandırılacaktır.

Heyete katılmak isteyen üyelerimizin en geç 15 Aralık 2023 Cuma Günü mesai saati bitimine kadar https://bit.ly/3u7ysR7 linkinden ulaşabilecekleri elektronik başvuru formunu her katılımcı kişi için ayrı ayrı doldurmaları gerekmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Mümin KARACAKAYALILAR
Genel Sekreter

Ek: Heyet Başvuru Detayları

HEYET BAŞVURU DETAYLARI
Uygulanacak Teşvikler
Heyet organizasyonu 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararı çerçevesinde destek kapsamındadır. Bu tebliğe göre; katılımcı ve organizatör kuruluşun ulaşım ve konaklama ve tanıtım ve organizasyon giderlerinin %50'si, hedef ülke ve sektörlerde ise % 75'i destek kapsamındadır.
Birliğimizce belirlenmiş olan katılım bedeli katılımcı firmanın hak edişi olan devlet desteği tutarı düşülmüş bedel olup, katılımcı firmalar heyet organizasyonlarına ön destekli olarak katılacaklardır, heyet sonrası firmalara herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır. Katılımcı firmanın devlet desteği için gerekli evrakları sağlayamaması durumunda desteksiz tutar firmadan talep edilecektir. Devlet destek oranında ve destek şartlarında yapılacak olası değişiklikler katılım bedeline yansıtılacaktır.

Katılım Ücreti ve Son Ödeme Tarihi
Kişi başı katılım bedeli: 680 $
Heyet katılımcısı firma, katılım ön destekli bedelini Birliğimize ödeyecek ve Devlet Destek evraklarını heyet öncesi ve sonrası Birliğimize teslim edecektir. Destek evrakları; katılımcı şirket bilgi formu, katılımcı şirket talep yazısı, uçak biniş kartları ve heyetin gerçekleştiği dönem SGK hizmet listesi olup başvuru yapan şirketlere ayrıntılı bilgi verilecektir. Heyete katılım bedelinin tamamı, tek seferde Birliğin banka hesabına ilgili döviz cinsinden tüm gönderim masrafları gönderen katılımcı şirket tarafından karşılanacak şekilde banka havalesi ile yapılacaktır.
· Firmalarımızın mücbir sebepler hariç olmak üzere katılımdan vazgeçmeleri durumunda katılım ücretleri geri ödenmeyecektir.

Katılım Ücretine Dahil Hizmetler
- İstanbul – İlgili Ülke/ler – İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti
- İlgili Ülke/lerde konaklama
- Şehir içi ve varsa Şehirlerarası transferler
- Taslak programda belirtilecek öğle ve akşam yemekleri
- Firmalar ile ikili iş görüşmeleri organizasyonu ve tüm altyapısı (salon kirası, teknik malzeme, çay kahve servisi vb.)
- Firmaların ikili iş görüşmelerine katılımını arttırmak için alınacak PR ve tanıtım hizmetleri
- Tesis/bölge/kurum ziyaretleri
- Heyet kataloğuna giriş ve heyetle ilgili diğer basılı dokümanlar

Ödemenin Yapılacağı Banka Hesap No

Alıcı : Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği
Banka Adı : Türkiye Vakıflar Bankası Bursa Ticari Şube (1229)
Dolar IBAN : TR74 0001 5001 5804 8012 2684 48

Ödemeler yapılırken, heyetin adı ve katılımcı adı dekont üzerinde belirtilmesi ve dekontun bir kopyasının e-posta ile heyet yetkilisine iletilmesi rica olunur. (Ödemeyi yaptıktan sonra, banka dekontu ile birlikte elektronik başvuru formunu doldurmayı unutmayınız ve ulaştığına dair teyit alınız.) Katılım bedeli ödemelerinde sıkıntı yaşamamanız açısından; heyete katılım bedeli ödemelerinin firmanız banka hesabından Birliğimizin banka hesabına aktarılması, bankaya elden ödeme yapılmaması gerekmektedir. Duyuru metninde de yer aldığı üzere heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka başvurusu yapılan firmanın ortağı veya firmanın SGK'lı çalışanı olması zorunludur. Başvuran şirketin Destek Yönetim Sistemi yararlanıcısı olması zorunludur.

İlgili Kişi
Eyüp KUKLEN
Tel: 0224 219 10 00 (dahili: 1905)
E-posta: kuklene@uib.org.tr

RUSYA OTOMOTİV SEKTÖREL TİCARET HEYETİ
TASLAK PROGRAMI
23 – 26 Nisan 2024

23 Nisan 2024, Salı
10:00– 13:55 : THY'nin TK417 sefer sayılı uçağı ile Moskova'ya hareket ve varış (3 saat 55 dk)
15:00 – 16:00 : Havalimanından oteli hareket ve check-in
19:00 – 19:30 : Ticaret Müşaviri/Ataşesi Bilgilendirme Sunumu, Rusya İş Kültürü / Otomotiv Sektörü hakkında sunumlar
19:30            : Konaklanan Otelde Akşam Yemeği

24 Nisan 2024, Çarşamba
10:00 – 17:00 : Moskova ve çevresinde yerleşik Rus ithalatçı-toptancı firmalar ile Türk firmaların ikili iş görüşmeleri
Kolonnyy Zal Salonu (Görüşmelerin bölünmemesi için öğle yemeği sırasındaki ikramlar görüşmelerin yapıldığı salonun fuaye alanında sunulacaktır.)

25 Nisan 2024, Perşembe
09:30            : Otelden Hareket
10:00 – 13:00 : Tesis Ziyareti
13:00 – 14:00 : ………. Restaurant Öğle yemeği
14:00 – 17:30 : Toptancı Ziyareti
17:30 – 18:00 : Otele hareket

26 Nisan 2024, Cuma
09:00             : Otelden check-out
09:00 – 09:40 : Havalimanına transfer
12:30 – 16:35  : THY'nin TK414 sefer sayılı uçağıyla İstanbul'a hareket (4 saat)
16:35             : İstanbul'a varış