OİB HEYETİ, MOSKOVA'DAYDI

 

7 EYLÜL 2011

OİB Yönetim Kurulu üyeleri, Türk otomotiv endüstrisinin alternatif pazarlarının başında gelen Rusya Federasyonu'nu ziyaret etti. Rusya Federasyonu için tanıtım stratejisinin ele alındığı Moskova'daki ziyaretin ilk gününde Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğinde bir toplantı düzenlendi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, OİB Başkan Vekili Yüksel Öztürk, OİB Yönetim Kurulu üyesi ve TİM Rusya Masası Koordinatörü Şükrü Tetik'in yanı sıra toplantıya, Moskova Ticaret Müşavirleri Attila Kızılarslan ve Murat Nesimoğlu, UİB Genel Sekreter Yardımcısı Tansu Sinağ, UİB uzmanı Engin Maybek ve OİB Rusya Temsilcisi Evren Belenlioğlu da katıldı.

Türkiye'nin, Rusya Federasyonu otomotiv endüstrisinde daha etkin rol alabilmesi için yapılabileceklerin masaya yatırıldığı toplantının ardından heyet üyeleri, MIMS-Automechanika Moscow ve Interauto fuarlarını ziyaret ettiler. İki fuarda da Türkiye'den katılım gösteren yerli firmalarla görüşmeler gerçekleştiren OİB Yönetimi, şirket yetkililerine OİB Rusya Federasyonu Temsilciliği hakkında bilgiler vererek, ihracatçıların her türlü sıkıntılarında yanlarında olduklarını dile getirdiler.

Ziyaretin ikinci günü ise fuar alanında Moskova Ticaret Müşavirliği ve OİB Rusya Temsilciliği'nin katkılarıyla OİB'in düzenlemiş olduğu "Rusya Bilgilendirme ve İş Geliştirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Türkiye'den 30 şirket temsilcisinin katılım gösterdiği toplantıda, Rusya Federasyonu ve Rus otomotiv sektörü hakkında açıklamalar yapılarak, karşılıklı bilgi alışverişi ile iş geliştirme modelleri tartışıldı.