ABD, BURSALI TEKSTİLCİLERİN GÖZDESİ OLDU

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen 'LA Textile Show 2024' fuarına milli katılım düzenledi. 28 Şubat-01 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara toplam 146 firma katılırken, katılımcı firmaların 12'sini Türkler oluşturdu. UTİB, ABD'de gerçekleştirdiği fuar ve heyetlerin etkisiyle ABD'ye yaptığı ihracatını geliştirmeyi sürdürüyor.

2024, ihracat artışlarıyla başladı

Etkinliği değerlendiren UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, geçen yıl Türk tekstil sektörünün ABD'ye yaptığı ihracatın yüzde 14 düşüşle 472 milyon dolara gerilediğini söyledi. UTİB 'in ise yüzde 2 artışla 114 milyon dolarlık ihracat kaydettiğini belirten Engin, “ABD, Türkiye'nin ihracat pazarları arasında üçüncü sırada yer alırken, UTİB 'in ise ilk sırasında bulunuyor. 2024 yılına ise hem UTİB hem de Türkiye geneli olarak daha iyi bir başlangıç yaptık. İlk 2 aylık dönemde Türkiye'nin ABD pazarına tekstil ihracatı yüzde 14 artışla 77 milyon dolar olurken, UTİB 'in ihracatı yüzde 9 artışla 19 milyon dolar oldu. Bu performansı yıl geneline yayarak geliştirmek istiyoruz” dedi.

Kısa vadede 1 milyar dolarlık ihracat hedefi

Türk tekstil sektörünün dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD'ye en az 1 milyar dolarlık ihracat yapabilecek potansiyeli olduğunun altını çizen Engin, “Amacımız kısa vadede bu seviyeye ulaşmak. En çok Çin, Güney Kore ve Hindistan'dan ithalat yapıyorlar. ABD'nin ülkemizden en çok ithal ettiği ürün grupları, sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat, sentetik ve suni devamsız liflerden iplikler, dokunmamış mensucat ve sentetik devamsız liflerdir. Amacımız tüm ürün gruplarında ABD'nin ithalatından daha fazla pay alabilmek” diye konuştu.

İlgili Fotoğraflar