BURSA 2022 YILI GÜVENLİ GIDA ÜRETİMİNİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

15.02.2022
  • UYMSİB'DEN GÜVENLİ GIDA ÜRETİMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
  • YAŞ MEYVE SEBZE ÜRETİMİNDE DOĞAYI KİRLETMEDEN, İNSAN SAĞLIĞININ BİRİNCİL ÖNCELİK OLACAĞI ÜRETİM MODELLERİ MASAYA YATIRILDI
  • UYMSİB BAŞKAN YARDIMCISI SENİH YAZGAN:
  • “BU SORUNLARI YALNIZCA ÜRETİCİ VE İHRACATÇI PENCERESİNDEN BAKARAK ÇÖZME ŞANSIMIZ YOK”

Yaş meyve sebze üretim ve ihracatında son dönemlerde yaşanan sorunlara çözüm bulmak için ilimizdeki tüm paydaşlar harekete geçti.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ile Bursa İl Tarım Müdürlüğü'nün birlikte düzenlediği Bursa 2022 yılı Güvenli Gıda Üretimi Değerlendirme Toplantısı'na UYMSİB Başkanı Cafer Aşkar, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Başkanı Özkan Kamiloğlu, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ve ekibinde yer alan, Bursa Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan ile Bursa Zirai Karantina Müdürü İhsan Duman da katıldı. Çok sayıda ihracatçı firma temsilcisinin izlediği toplantıda sorunun paydaşları olan zirai ilaç firmalarının bayileri de yer aldı.

Değerlendirme toplantısının açılışında konuşan UYMSİB Başkanı Cafer Aşkar, yalnızca üretmek değil, üretirken doğamızı ve üreten, tüketen insanlarımızın sağlığını koruyucu, çevreci, insan sağlığını birincil öncelik kabul eden bir üretimin, ülkemiz için kaçınılmaz olduğunu belirtti.

UMSMİB Başkanı Özkan Kamiloğlu da üretimde karşılaştığımız sorununun çok önemli olduğunu belirterek, “48 yıldır tarımsal faaliyetlerin içindeyim. Hem üreticiyim hem de ihracatçıyım. Bu nedenle toplantımıza katılımı önemsiyoruz. Umarım ortak bir çözüm bulabiliriz” diye konuştu.  

Toplantının moderatörlüğünü üstlenen ve yaşanan sıkıntıyı rakamlarla açıklayan UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan ise gıda sektöründe dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin insan sağlığı olduğunu vurgulayarak sorunun sadece ihracat açısından değil, iç piyasada tüketilen ürünler için de önemine vurgu yaptı ve bunun ülkemizin sorunu olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 55 milyon ton yaş meyve sebze üretildiğini belirten Yazgan, "Bunun 4,5 milyon tonunu ihraç ediyoruz. Üretimde aşamasında karşılaştığımız sorunları en aza indirerek, ihracatımızın geliştirilmesi, ülke ekonomimize olum katkı sağlayabileceği gibi, TÜİK'in son açıklamalarına göre 84 milyon olan nüfusumuz iç piyasada tükettiği 50.5 milyon tonluk ürünün tüketiminde ülke insanımızın başta sağlığına ve yaşadığı çevrenin sürdürülebilirliğine katkısı olacaktır” dedi.  

Konunun sadece üretici ve ihracatçıyı ilgilendirmediğini belirten Yazgan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhracat tabii ki önemli. Ekonomik anlamda ihracat bir lokomotif. İhracat olmadığı takdirde diğer tarımsal ürünlerin piyasada değer bulmasında da sıkıntı yaşanıyor. O yüzden bu sorunları üretici ve ihracatçının penceresinden bakarak çözme şansımız yok. Tüm paydaşlarla buluşmak ve bu konuyu enine boyuna tartışarak çözüm bulmak çok önemli. Dolayısıyla, bu toplantıda konuya ilişkin yapılacak katkıların özellikle Türkiye'de referans olmasını istiyoruz. Buradan çıkacak sonuçları ülkemize örnek olması için Bakanlığımıza anlatmak istiyoruz. Bursa'yı bu konuda Türkiye'ye örnek bir kent haline getirmek istiyoruz.”

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül de tarımsal üretim sürecinde, bitkisel ürünlerin hastalık ve zararlılara karşı korunmasının ekonomik kayıpların önlenmesine ve verimin artmasına katkı sağladığını anımsatarak, “Bitki koruma ürünlerinin doğru ve uygun zirai mücadele alet ve makineleri ile yapılması insan ve çevre sağlığı açısından da büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız Tarım Bilgi Sistemi (TBS) verilerine göre ülkemizde 7.154 kayıtlı Bitki Koruma Ürünleri Bayisi bulunmakta olup, bu bayilerden 263'ü ilimizde faaliyet göstermektedir. BKÜ bayileri üstlendikleri görev ve sorumlulukla bitkisel üretimde çok önemli bir yer tutmaktadırlar. Bayilerimiz bir yandan ticari faaliyetlerini sürdürürlerken diğer yandan üreticilere danışmanlık hizmeti vermekte ve gerektiğinde birtakım riskler konusunda sorumluluk duygusuyla hareket ederek devamlı olarak üreticinin yanında yer almaktadırlar” diye konuştu.

Bayilerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için bayileri düzenli olarak denetlediklerini ve bilgilendirdiklerini belirten Aygül, “İl Müdürlüğü olarak sürdürülebilir tarımın bir parçası olan doğal dengenin korunması amacıyla üretimde kullanılan kimyasalların da kayıt altına alınması, gereksiz uygulamalardan kaçınılarak yanlış ilaç kullanımı nedeniyle oluşacak ekonomik zararların önlenmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz” dedi.

İlgili Fotoğraflar