EV TEKSTİLİNDE TASARIM HEYECANI BAŞLIYOR

28.04.2021

Ev Tekstili Tasarım Yarışması'nda Master Class farkı yaşanacak

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi iş birliğinde bu yıl 11.sini düzenleyeceği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class başvuruları başladı. Başvuruların 31 Mayıs 2021 tarihine kadar süreceği yarışmaya katılmak isteyenler, gerekli şartlara https://evtekstiliyarismasi.com adresinden ulaşılabilecekler.

Yarışmada dereceye giren 10 tasarımcı yurtdışında eğitim alma hakkı kazandı

Geçtiğimiz yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında ilk kez online yapılan atölye süreci ve ödül törenine ilgi büyük oldu. Bu sene de yarışmanın tüm süreçleri online olarak kurgulandı. Tasarım öğrencilerini tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla yola çıktıklarını belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, yaşanan tüm olumsuzluklara karşın çalışmalarına ara vermediklerini söyledi. Bugüne kadar dereceye girenlerin tamamına yakınının sektörde faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek, bu sene eğitim sürecini daha da geliştirdiklerini belirten Engin, “Bu sene master class kurgusunda çok kapsamlı ve işlevsel bir program hazırladık. Yarışmanın final sürecine kadar sürecek eğitim çalışmaları yine ödül niteliğinde olacak. Kariyerine tekstil tasarımcısı olarak devam etmek isteyen tüm gençleri bekliyoruz” sözleriyle tüm gençleri yarışmaya davet etti.

Önce eğitimler verilecek, sonra tasarımlar hazırlanacak

Geçtiğimiz iki yıldır olduğu gibi bu yıl da yarışmanın temasında Sürdürülebilirlik konusu üzerinden gidildi ve tema “Sürdürülebilir Yaşam Tarzı Yaratmak” olarak belirlendi. Yarışmanın başvuru aşamasında genç tasarımcılardan mevcut projelerinden oluşan bir portfolyo sunmaları bekleniyor. Ön eleme aşaması sonucu seçilen tasarımcılar, master class eğitim programına katılabilecekler ve her bir adım sonucu hazırlayacakları projeler üzerinden değerlendirilip sonraki adımlara geçmeye hak kazanacaklar.

Eğitim programında

Çok zengin bir içerikle hazırlanan Master class eğitim programında; Yaratıcı Farkındalık, Ev Tekstilinde Konsept Geliştirme, Desenlerin İç Mekan Simülasyonu, EAT Jakarlı Dokuma Programında Dokuma Kumaş Tasarımı, Endüstri ve İç Mekan Tekstil Tasarımı gibi başlıca konular ele alınacak. Ev Tekstilinde Desen Yaratma Teknikleri, Kumaş Yapıları ve Özellikleri, Mood Board Hazırlama Teknikleri, Renk Odaklı Tasarım Atölyesi, Tasarım Dili ve Mekan Seçimi, Tasarımda Hikaye Oluşturma Tekstilde Sürdürülebilir Bakış Açıları, Trendleri Okuma ve Yorumlama Yöntemleri, Sunum Koçluğu, Pafta Geliştirme gibi konuların da işleneceği eğitim programında Adobe Illustrator CC, Adobe Photoshop CC gibi programlar hakkında da bilgi verilecek.

Yurt dışında eğitim imkanı da kazanacaklar

Yarışmada ilk beşe giren tasarımcıların tasarımları üretilme ve sergilenme imkânı bulacak. İlk üçe giren tasarımcılar, online İngilizce eğitimi, tasarım tescil imkânı ve yurtdışı tasarım bursuna başvurma imkanına sahip olabilecekleri yarışmada birinci olan tasarımcıya bu sene ilk kez bir yıllık EAT Jakarlı Dokuma Tasarım Programı Lisansı ve kullanıcı eğitimi verilecek.

İlgili Fotoğraflar