TECHXTILE START-UP CHALLENGE'TA EĞİTİM SÜRECİ BAŞLADI

KABUK DEĞİŞTİREN TECHXTILE START-UP CHALLENGE'TA EĞİTİMLER BAŞLADI

UTİB'in öncülüğünde yürütülen Türkiye'nin en önemli girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge'a başvuran adaylara, 2 gün boyunca genel girişimcilik eğitimi verildi.

Tekstil ve hazır giyim sektöründe Ar-Ge ve inovasyon kültürünün yaygınlaştırılmasının ve sonuçlarının ticarileştirilmesi hedefiyle Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge'ta başvuruların tamamlanmasıyla birlikte eğitim süreci başladı.

GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNE KATKI SAĞLIYOR

İnovasyon kültürünün yurt geneline ve tabana yayılmasına büyük katkı sağlayan ve sektör temsilcileri tarafından büyük ilgi gören projenin 2 gün süren ve çevrim içi gerçekleştirilen 'Girişimcilik ve İnovasyon' konulu genel girişimcilik eğitimlerinde, TechXtile Proje Koordinatörü Ufuk Batum önemli bilgiler paylaştı. Programın UTİB'in 10 yıllık birikimi olan Ar-Ge Proje Pazarı'nın üzerine kurulduğunu ve 4 yıldır girişimcilik ekosistemine değer katmaya devam ettiğini vurgulayan Ufuk Batum,“TechXtile Start Up Challenge önemli bir birikimin üzerinde ülkemizin değişen şartlarına ve konjonktürüne uygun bir şekilde kabuk değiştirerek, 4 yıldır başarı bir şekilde girişimcilik ekosistemine hizmet veriyor. 2019'da başladığımız bu yeni süreçte tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin olumsuz şartlarına rağmen çok başarılı çalışmalara imza attık. Geldiğimiz noktada programımızın yeni döneminde de yine yoğun ilgi görüyoruz” dedi.

'UTİB İLE EMİN ELLERDESİNİZ'

Girişimcilik ekosisteminde tek doğru olmadığını, ancak ortaya konulan fikri ürüne dönüştürmenin de zor olmadığını belirten Ufuk Batum, “TechXtile Start Up Challenge programı, girişimcilerin neler konuştuğu ve hangi alanlara yöneldiği hakkında adayların bilgi sahibi olmasını sağlarken aynı zamanda farklı bakış açılarını ve yenilikçi iş modellerini aynı platformada buluşturmaya da imkân sağlıyor. 30 binden fazla girişimci ile bir araya gelmiş ve 4 binin üzerinde Start-Up'a mentörlük yapmış biri olarak açıkça belirtebilirim ki; girişimcilerimiz UTİB ile emin ellerde. Her zaman girişimciyi düşünen ve her zaman daha iyisini isteyen bir ekibe sahibiz. UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin başta olmak üzere sürece katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

GİRİŞİMCİLER TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

TechXtile Start-Up Challenge'a katılan girişimci adayların soru ve cevapları ile devam eden programda adaylar, deneyimlerini ve merak ettiklerini diğer adaylarla paylaşma fırsatı yakaladı. TechXtile 2021 Scale-Up kategori ikincisi MYTH.Aİ Kurucusu Özgecan Üstgül de, yatırım sunumu hazırlamada dikkat edilmesi gereken detaylar hakkında bilgi paylaşımında bulundu. İltema firmasının kurucu ortağı Ayhan Prepol ise, Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren firma çalışmalarını ve geliştirdikleri ısı yayan kumaş ürünleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İlgili Fotoğraflar