UİB, TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK STA HAKKINDA ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ…

Uludağ İhracatçı Birlikleri tarafından, Türkiye-Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması (STA) hükümleri ve ilgili ülkeye yönelik ihracatımızdaki değişen süreçler konusunda bilgilendirmelerde bulunmak üzere düzenlenen seminer online olarak gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Elif Gürsoy ile Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Uzmanı Ahmet Şevket Dayıoğlu'nun konuşmacı olarak katıldıkları seminerde, İngiltere'ye ihracat gerçekleştiren firmaların yeni süreçte dikkat etmeleri gereken hususlar ele alındı.

Toplantının açılışında konuşan Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Elif Gürsoy, İngiltere'nin ülkemiz için önemli bir pazar olduğunu söyledi. Anlaşmanın TBMM Genel Kurulu'nda sürecinin tamamlandığı Cumhurbaşkanlığı Kararının yayımlanmasının beklendiği Şubat ayı ortalarında Türkiye için sürecin tamamlanacağının, İngiltere tarafının da Mat ayı başı itibari ile süreci tamamlanabileceğini ifade eden Gürsoy, “Bu anlaşma imzalanmamış olsaydı, İngiltere'ye ihracatta karşımıza yeni vergiler çıkacaktı” dedi.

Seminerde konuşan Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Uzmanı Ahmet Şevket Dayıoğlu da, İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla birlikte Gümrük Birliği'nden de çıktığını ifade ederken, yeni dönemdeki uygulamaya ilişkin teknik açıklamalarda bulundu.

Seminer üyelerin konuya ilişkin sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.

İlgili Fotoğraflar