UİB'DEN YENİ NESİL İHRACAT DESTEKLERİ PROGRAMI

09.11.2022

UİB KOORDİNATÖR BAŞKANI BARAN ÇELİK:  “FİNANSMANA ERİŞİM HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR” BAKANLIK, YENİ NESİL DESTEKLERLE İHRACATÇININ YANINDA

Eylül 2022 tarihinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından kamuoyu ile paylaşılan Yeni Nesil İhracat Destekleri ile Prefinansman Modeli uygulamalarının ihracatçılara daha etkin şekilde tanıtılması amacıyla Ticaret Bakanlığı yoğun tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri düzenliyor. Bu kapsamda Uludağ İhracatçı Birlikleri programın Bursa ayağında üyelerini “Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Tanıtım ve Bilgilendirme Programı” ile buluşturdu.

Podyum Davet'te düzenlenen programa çok sayıda UİB üyesi firmanın temsilcileri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik, programa gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “Ülkemizin Genel Sekreterlik bazında 2. büyük birliği olan UİB ihracatı yılın ilk on ayında %4 artarak 26 milyar dolara ulaştı. UİB olarak yılı 32 milyar dolar civarında bir ihracat rakamı ile kapatacağımızı tahmin ediyorum. Türkiye'deki tek birlik konumunda bulunduğumuz otomotiv endüstrisinde ise Ocak-Ekim dönemi ihracatımız %5 artarak 25 milyar dolar oldu. Otomotiv endüstrisinde de yılı 30 milyar doların üzerinde bir rakam ile kapatacağız. Buradan tüm zorluklara rağmen üretmeye ve ihracata devam eden firmalarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“Prefinansman ve teminata yönelik bir model geliştirildi”
Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından kamuoyu ile paylaşılan Yeni Nesil İhracat Destekleri ile Prefinansman Modeli uygulamalarının ihracatçılara daha etkin bir şekilde tanıtılması amacıyla Ticaret Bakanlığı'nın yoğun tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri düzenlediğini anlatan Çelik, şöyle devam etti:
“Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli ile ihracata yönelik mevcut ve yeni destek programları bütüncül olarak tek çatı altında toplandı. Pazara Giriş Projesi Hazırlama Desteği, Çok Kanallı Zincir Mağaza Desteği, İhracat Konsorsiyumları Desteği gibi yeni nesil ihracat destekleri yürürlüğe konuldu. Hedef Ülkeler Özelinde Destekler ve e-ihracat destekleri gibi yenilikler getirildi. Yeni başvuru süreci oluşturuldu ve bu kapsamında Türk Eximbank ve İGE AŞ'nin katılımıyla prefinansman ve teminata yönelik bir model geliştirildi. Bu model ile ihracatçılarımızın finansmana erişimleri kolaylaştırıldı. Bu şekilde Türk Eximbank tarafından prefinansman kredisi onaylanan ihracatçılarımıza, İGE AŞ'de öncelikli olarak teminat desteği sağlanması imkanı getirildi.”

“Finansmana erişim hayati önem taşıyor”
Küresel çapta yaşanan tedarik zinciri problemleri, enerji maliyelerindeki astronomik artışlar, başlıca pazar olan Avrupa'daki resesyon tehlikesi gibi zincirleme sorunlarla ile karşı karşıya olunan bir süreçten geçildiğinin altını çizen Baran Çelik, “Dünyadaki merkez bankalarının faiz artırımları nedeniyle finansmana erişimin her zamankinden daha zor olduğu bir dönemdeyiz. Diğer taraftan ihracatın tabana yayılması, sürdürülebilir ihracat artışı sağlanması ve en önemlisi yüksek katma değerli ihracat için de finansmana erişim hayati önem taşıyor. Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli böylesine zor bir dönemde ihracatın finansmanında önemli rol üstlenecektir. Başta Ticaret Bakanımız olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bakanlık, yeni nesil desteklerle ihracatçının yanında

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Bülent Tuncer ise yeni nesil ihracat desteklerine yönelik genel bir sunum yaptı. Tuncer, Bakanlığın iş birliği kuruluşlarına yönelik olarak Ur-Ge Proje, Pazara Giriş Rapor, Sanal Fuara Katılım, Sektörel Heyet, Sanal Ticaret Heyeti ve Tanıtım Projesi gibi desteklerin yanı sıra Pazara Giriş Projesi Hazırlama, Çok Kanallı Zincir Mağaza ve İhracat Konsorsiyumları gibi yeni nesil destekleri de bulunduğunu söyledi. Yararlanıcılara ve iş birliği kuruluşlarına yönelik e-ihracat desteklerinin de olduğunu ifade eden Tuncer, şunları söyledi:

“Türkiye e-İhracat Platformu Desteği ile ülkemizin ihracatçı envanterinin dijital ortama taşınmasının yanı sıra ihracatçılarımızın Web3 gibi yeni nesil teknolojiler kullanması, siparişleri bu platform üzerinden alabilmesi ve farklı ülkelerdeki ithalatçılar tarafından kolayca ulaşılabilir olması sağlanacaktır. E-İhracat Konsorsiyumları ile de dünyanın önde gelen ülkelerinin kullandığı toplayıcı satıcı modeli hayata geçiyor. KOBİ'lerin ürünleri, uçtan uca e-ihracat konsorsiyumları ile ulaştırılıyor. Hedef ülkeler için de yeni açılımlar söz konusu. Uzak Ülkeler Stratejisi ile hedef ülkelerimize yönelik destek oranlarımızı ilave 20 puan kadar, hedef ülkelere hedef sektörler olması durumunda ilave 25 puan kadar artırdık. Bu bağlamda Çin, ABD, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Kanada gibi ülkelerin yanı sıra Brezilya ve Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelere hem ihracat hem de e-ihracat kanalıyla açılım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Tuncer, prefinansman modelinin başvuru sürecinin başvur, onay al, ödeme al ve harca gibi aşamalardan oluştuğunu, finansmana erişim konusunda Türk Eximbank ve İGE A.Ş ile protokol imzalandığını dile getirdi.

Eğitim programında KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi Başkanlığı'ndan Şube Müdürü Vekili Pınar Aslan, Tanıtım ve Fuarlar Dairesi Başkanlığı'ndan Daire Başkanı Mükerrem Aksoy, Markalaşma ve Tasarım Destekleri Dairesi Başkanlığı'ndan Şube Müdürü Vekili Ebru Gülsoy Rojas Atencıo, E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Politikaları ve Yeni Nesil Teknolojiler Dairesi Başkanlığı'ndan Ticaret Uzman Yardımcısı Onur Sarıoğlan, Destek Yönetim Sistemleri Daire Başkanlığı'ndan İhracat Uzmanı Dilek Sünger, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (TÜRK EXİMBANK) Pazarlama Direktörü Mehmet Efkan BİNGÖL ve İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE A.Ş.) Genel Müdürü Kasım Akdeniz UİB üyelerine sunum yaparak, bilgi verdiler.

İlgili Fotoğraflar