UTİB TECHXTILE START-UP CHALLENGE'DA YARI FİNAL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

30.11.2020

GİRİŞİMCİ ADAYLARININ YARI FİNAL HEYECANI

TECHXTİLE STARTUP CHALLENGE HIZ KESMİYOR

Techxtile Startup Challenge'ın yarı final değerlendirme toplantısı değerlendirme kurulu üyeleri ve proje sahiplerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Techxtile Startup Challenge'da yarı final heyecanı yaşandı. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Proje Koordinatörü ve Ventures & Mentors League CEO'su Ufuk Batum, değerlendirme üyeleri ve proje sahibi girişimci adaylarının katılımları ile online olarak gerçekleştirilen programda açılış konuşmasını yapan UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “UTİB, UHKİB, BTSO ve BEBKA olarak birlikte organize ettiğimiz “Techxtile Start-up Challenge” etkinliğimizin yarı final Değerlendirme Kurulu toplantısı için bir arada bulunmaktayız. Birliğimizin sektöre yeni girişimciler kazandırmak ve girişim kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği Techxtile Start-Up Challenge girişimcilik programına, pandemiye rağmen rekor başvuru oldu. Geçtiğimiz yıl 104 projenin yarıştığı programa bu yıl yüzde 66 oranında artış ile 174 proje başvuruda bulundu. 64 projenin kadın girişimcilerden gelmesi dikkat çekti. Bu yıl ilk kez kadın girişimcilere yönelik özel bir ödülün yer almasının ilgiyi artırdığını düşünüyorum. Başvuruların illere göre dağılımına baktığımızda ise ağırlığın Bursa, Ankara ve İstanbul'dan yapıldığını görüyoruz. Bu dönem birbirinden farklı ve ilgi çekici projelerle karşılaşacağız. 11 adayımız, içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisi ile ilgili ürettikleri proje ile başvuru yaptılar.  Akıllı tekstiller, sanal gerçeklik, teknik tekstiller, sürdürülebilirlik, yapay zekâ gibi alanlardan önemli sayıda proje sunuldu. Adaylarımızın dünya gündemini yakalamış olmaları ve bu konuda proje üreterek katıldıklarını görmek sevindirici bir tablo” ifadelerini kullandı.

Pınar Taşdelen Engin, başvuru yapan projelerden yarı finale kalan 31 proje sahibi girişimci adayına ve programa katılan tüm girişimci adaylarına teşekkür etti.

Program, Proje Koordinatörü ve Ventures & Mentors League CEO'su Ufuk Batum'un moderatörlüğü ile girişimci adaylarının proje sunumları ve değerlendirme kurulu üyelerinin değerlendirmeleri ile devam etti.

Techxtile Startup Challenge yarı final değerlendirme kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:

UTİB Denetim Kurulu Üyesi Aşkın Kandil, UTİB Yönetim Kurulu Üyesi Burak Ay, UTİB Yönetim Kurulu Üyesi Cezmi Kırayoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Ali Kılıç, Bursa Uludağ TTO Girişimcilik ve Ticarileşme Koordinatörü Erkin Bilaloğlu, Bursa Teknoloji Transfer Ofisi Girişimcilik Koordinatörü Fatma Erdönmez, Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Ekren, Bursa Uludağ TTO Genel Müdür Yardımcısı Nihal Sağlam,  DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, UTİB Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nuri Canik, Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Ayşe Çelik Bedeloğlu,  Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Dilek Tut,  Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Mehmet Karahan,  Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Perrin Akçakoca,  BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan, BEBKA Uzmanı Talha Göktaş

Programın ikinci gününde de yarı finalistlere Proje Koordinatörü ve Ventures & Mentors League

İlgili Fotoğraflar