BURSA SİYAH İNCİRİ, ÇİN PAZARINA GİRME YOLUNDA

07.05.2024

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) tarafından Bursa Siyah İnciri- URGE Projesi - Çin Programı Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan'ın moderatörlüğünde yapılan toplantıya Pekin Ticaret Başmüşaviri Atakan Özdemir, Pekin Tarım Müşaviri H. Gazi Kaya, Guangzhou Ticaret Ateşesi Dilan Can, Guangzhou Ticaret Ateşesi Şerife Yıldırım Demirel, İzmir Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde görevli Ziraat Mühendisi Dr. Özlem Altındişli ve URGE Projesindeki Firmalar ile Birliğimiz üyesi Firma yetkilileri katıldı.

Bursa Siyah İncirinin dünyaya açılması ve yeni pazarlarda yer bulabilmesi adına düzenlendiğini belirten UYMSİB Y.K. Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, “Çin, gelişen ekonomisi ve tüketim potansiyeli olarak ülkemiz ve Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyelerimiz için önemli bir pazardır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kendine ait incir üretimi olmakla birlikte, gerek kalite gerekse niteliği açısından Siyah incirimizin rakipsiz olacağı bir pazardır.  Bu nedenle pazara girmemizle birlikte hak ettiği yeri bulacağına inanıyoruz” dedi.

Pekin Ticaret Başmüşaviri Atakan Özdemir ise daha önceki yıllarda kiraz ihracatında yaşanan sorunların tekrarlanmaması ve Bursa Siyah İnciri'nde daha dikkatli adımlar atılması gerektiğini belirtti. Ülkeler arası karantina protokolünün yeniden düzenlenmesiyle ihracat sorununun çözülerek, ürünün Çin Halk Cumhuriyeti'nde doğru bir strateji ile pazarda yer alabileceğini söyledi.

Pekin Tarım Müşaviri Gazi Kaya da Türkiye Cumhuriyet tarihinde Çin'e sadece kiraz satıldığını hatırlatarak, “2013 yılında risk analiz raporu gönderildi. Bu raporun Çinli yetkililer tarafından güncellenmesi gerekiyor. Henüz sonuçlanmadı. Siyah incir güzide ürünlerimizden biri. Uzun vadeli tanıtım yoluyla Bursa Siyah İnciri'ni tanıtmak lazım. Urge projesi gerçekten çok anlamlı. Teknik altyapı olarak hazırız. Protokol imzalanması bizim için yeterli” diye konuştu.

Toplantıda yer alan Guangzhou Ticaret Ateşesi Şerife Demirel ise Guangzhou bölgesinde de çalışmalara destek olacaklarını belirterek protokolün bir an önce imzalanmasının önemine dikkat çekti. İzmir Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde görevli Özlem Altındişli de Çin tarafından tanımlanan karantina etmenlerinin, üç yıllık deneme sonuçlarına göre, düşük doz fümigasyon+soğuk uygulama ile elemine edildiğini ve bu yöntemlerle her hangi bir kalite ve kalıntı sorunu yaşanmadığını belirlediklerini ifade etti.