OTOMOTİV SEKTÖRÜ ROTASINI UZAKLARA ÇEVİRDİ

29.05.2023

HEDEF ARJANTİN VE ŞİLİ'DE İSTİKRARLI BÜYÜME

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Nisan ayında Brezilya'da düzenlendiği sektörel ticaret heyetinin ardından bu kez de Arjantin ve Şili pazarını hedef aldı. 21-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenen heyet kapsamında 17 Türk firması, 60 Arjantinli ve Şilili alıcı ile ikili görüşmeler yaparak önemli işbirliklerinin kapılarını araladı.

Otomotiv sektörü, uzak pazarlarda büyüme stratejisini sektörel ticaret heyetleriyle sürdürüyor. Bu kapsamda Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla 21-27 Mayıs tarihlerinde “Arjantin-Şili Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti” organize edildi. Heyete katılan 17 Türk otomotiv firmasından 21 iş insanı, 60 Arjantinli ve Şilili alıcı ile B2B görüşmeler yaptı.

OİB Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Senir ve Gökhan Tunçdöken'in yer aldığı program kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Buenos Aires Büyükelçisi Süleyman Ömür Budak'ın ve Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz'un verdiği resepsiyona katılan heyet, ülkeler arası ticaret ilişkilerini geliştirmek için görüş alışverişinde bulundu. Arjantinli ve Şilili ithalatçı-toptancı firmalara ve tesislere ziyaretler de gerçekleştiren heyet, ikili görüşmeler neticesinde önemli işbirliklerinin de kapılarını araladı. 

Arjantin'e yapılan ihracat, artış ivmesi yakaladı

Etkinliği değerlendiren OİB Başkanı Baran Çelik, Türkiye'nin Arjantin'in otomotiv ithalatında 18.sırada yer aldığını kaydetti. Otomotiv sektörünün 2021 yılında Arjantin'e yaptığı ihracatın yüzde 74 artışla 34 milyon doları aştığını söyleyen Çelik, “Geçen yıl ise yüzde 13,2'lik artışla 38,5 milyon dolar ihracat yaptık. Arjantin'in otomotiv ithalatında Brezilya'nın payı 50 civarında. Brezilya'nın yanı sıra Çin, Tayland, Japonya, Meksika ve Almanya da Arjantin'in ithalatında önemli yer alıyor. Biz de bu ülkeye olan ihracatımızı düzenli olarak artırmayı planlıyoruz” dedi.

Hedef, istikrarlı büyüme

Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması bulunan Şili'nin Ticaret Bakanlığı'nın belirlediği Uzak Ülkeler Stratejisi'nde yer aldığına dikkat çeken Çelik, şu bilgileri verdi: “Yaklaşık 110 milyar dolar ithalatı bulunan Şili'nin otomotiv ithalatı ise yaklaşık 12 milyar dolar seviyesinde. Şili'ye olan ihracatımız Arjantin'e olduğu gibi bir artış ivmesi yakaladı. 2021 yılında yüzde 140 artışla 98 milyon dolar ihracat yaptığımız ülkeye geçen yıl da yüzde 9,3 büyümeyle 107,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Latin Amerika ülkelerini önemsiyor, buradaki etkinliklerimizi artırmaya, iletişimizi güçlendirmeye gayret ediyoruz. Son 2 yılda ihracat rakamlarımıza olumlu yansıyan çabalarımızı istikrarlı hale getirerek bu pazarda düzenli büyümeyi amaçlıyoruz.”

Otomotiv sektörünün Arjantin ve Şili'ye ihracatı -1000 USD

ÜLKE

2021 YILI İHRACAT

DEĞİŞİM (%)

2022 YILI İHRACAT

DEĞİŞİM (%)

ARJANTİN

34.027,32

74

38.522,31

13,2

ŞİLİ

98.062,40

140

107.192,02

9,3

 

İlgili Fotoğraflar