TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜ CAR SYMPOSIUM BOCHUM'A KATILDI

22.05.2023

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) koordinasyonunda, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliğinde, uluslararası otomotiv endüstrisinin en önemli etkinliklerinden olan Car Symposium'a ikinci kez katılım sağlandı. Türk otomotiv sektörünün en büyük  pazarı olan Almanya'da 3-4 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen etkinliğe, OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve OİB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Şafak Ozan ile TAYSAD Başkanı Albert Saydam ve Almanya Sorumlusu Alper Kanca da katılarak sektör ihracatının artırılması amacıyla çeşitli temaslarda bulundu.

Stellantis'in CEO'su Carlos Tavares ile BMW Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Roberto Rosetti gibi isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe küresel otomotiv sektöründen ve Alman otomotiv şirketlerinden çok sayıda üst düzey yönetici katıldı. Sempozyuma Avrupa medyası da büyük ilgi göstererek geniş yer verdi. Etkinliğin ikinci günü kapsamında TAYSAD Başkanı Albert Saydam da Türk otomotiv sektöründe sürdürülebilirlik başlıklı bir sunum yaptı. Alman ve uluslararası otomotiv dünyasının önde gelen üst düzey yöneticileri ve uluslararası medya temsilcilerinden oluşan dinleyiciler, Türk otomotiv sektörünü tanıtan sunuma büyük ilgi gösterdi. 

Çelik ve Saydam'a uluslararası medyadan yoğun ilgi

Car Symposium'daki etkinlikte OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve TAYSAD Başkanı Albert Saydam, Türkiye standında aralarında BMW Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Roberto Rossetti ve Porsche Yönetim Kurulu Üyesi Michael Steiner'in de olduğu sektörün önemli isimleri ile karşılıklı ticaretin artırılması yönünde verimli görüşmeler gerçekleştirdi.  

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve TAYSAD Başkanı Albert Saydam, Alman medyası ile röportajlar da yaptı. OİB Başkanı Çelik ve TAYSAD Başkanı Saydam Almanya'nın en önemli sektör gazetesi Automobilwoche'nin editörü Michael Knauer ve en önemli ekonomi gazetesi Handelsblatt'ın otomotiv editörü Lazar Backovis ile birer röportaj gerçekleştirdi. Ayrıca Almanya'nın haftalık dergisi Der Spiegel'in editörü Simon Hage'ye de Türk otomotiv sektörü ile ilgili bilgi verdiler.