TÜRKİYE OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ ASYA KAPISINI İKİ ÜLKEDEN AÇTI

11.03.2024

Türk otomotiv sektörü, Ticaret Bakanlığı'nın “Uzak Ülkeler Stratejisi” kapsamında yer alan ülkelere yönelik çalışmalarını arttırdı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), bu kapsamda Ticaret Bakanlığı desteği ile 'Malezya-Singapur Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti'ni 13 Türk firmasının katılımıyla gerçekleştirdi. 

Heyette OİB Yönetim Kurulu Üyeleri Gökhan Tunçdöken ve Zeki Şafak Ozan ile Ticaret Bakanlığı Mevzuat ve Koordinasyon Daire Başkanı Sedat Yıldız ve Otomotiv Daire Uzmanı Ali Ersöz de yer aldı. Heyet ziyaretlerine Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Emir Salim Yüksel ve Türkiye Singapur Büyükelçisi Mehmet Burçin Gönenli de katıldı.

Türk otomotiv firmaları, 3-10 Mart tarihleri arasında düzenlenen heyet kapsamında Malezya ve Singapur'daki otomotiv ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Heyet programı kapsamında tesis ziyaretleri de yapıldı. 

Ticaret heyetini değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Malezya ve Singapur, Uzak Ülkeler ihracatımızda önemli pazarlar olarak görülmektedir.  Aynı zamanda bu iki ülke ile Serbest Ticaret Anlaşmalarımız da mevcut. Asya coğrafyasının önemli noktalarında yer alan bu ülkelere ihracatımızı geliştirmek niyetindeyiz” dedi.

Otomotiv endüstrisinde Malezya'nın yaklaşık 7,4 milyar dolar, Singapur'un ise 4,9 milyar dolar ithalatının olduğu bilgisini paylaşan Çelik, “Biz ise geçen yıl Malezya'ya 15,2 milyon dolar, Singapur'a 6,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Sektörümüzün bu ülkelere olan ihracatının artmasıyla birlikte bu ülkelerin ithalatından aldığımız payın da artmasını bekliyoruz.  Bunu yapacak üretim gücü ve kalitemiz fazlasıyla var. Bu nedenle bu ülkelere özel etkinlikler gerçekleştirmeye devam edeceğiz, daha fazla firmamızla daha fazla iş bağlantıları kuracağız” diye konuştu.

 

İlgili Fotoğraflar