UTİB, ÇEVRECİ ÜRETİM İÇİN SANAYİCİYLE ETKİLEŞİMİ ARTIRDI

TECHXTILE GİRİŞİMCİSİ, ATIK YÖNETİMİ PROJESİYLE  SANAYİCİNİN RADARINA GİRDİ

UTİB, ATIK ÜRETİMİ KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURUYOR

UTİB liderliğinde hayata geçirilen Türkiye'nin en önemli girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge'ın finalistlerinden Swatchloop ekibi, sanayicilere projelerini tanıttı. Firmaların büyük ilgi gösterdiği buluşmada, sürdürülebilirlik ve atık yönetimine dikkati çekildi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) bünyesinde her yıl onlarca fikrin kıyasıya yarıştığı tekstil ve hazır giyim sektörlerinin girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge, girişimcilere ve yatırımcılara önemli fırsatlar sunmaya devam ediyor. 'Yapay Zekâ Tabanlı Sürdürülebilir Atık Yönetimi Dijital Platformu' isimli projeleri ile TechXtile Start-Up Challenge yarışmasında ikinci olan Swatchloop ekibi, atık yönetimi ve sürdürülebilirlik konusuna dikkati çekmek ve projelerini tanıtmak amacıyla sanayiciler ile bir araya geldi.

ÇEVRECİ ÜRETİM SANAYİCİNİN GÜNDEMİNDE

UTİB Yönetim Kurulu Üyeleri Aşkın Kandil, Halil Ersan Özsoy ve Osman Nuri Canik'in de katıldığı toplantıda, atıkların dijital olarak sınıflandırılarak uçtan uca izlenebilirliğini, geri dönüşüm süreçlerinin kontrolünü ve optimizasyonunu sağlayan girişim fikrinin özellikle tekstilde önemli bir ihtiyacını karşılayacağını belirtildi. Yenilenebilir ve yenilenemeyen kaynakların tüketiminin, bölgesel ve küresel ölçekte çevresel değişimlere sebep olduğu vurgulanan toplantıda, tüm sektörlerin çevreci üretim mevzuatlarını gündemine alması gerektiği dile getirildi. Toplantıda sektör paydaşlarının aktif geri dönüşüm sistemlerini tasarlama ve uygulama noktasında daha aktif rol alması gerektiğini belirten Swatchloop Proje Yöneticisi Güneş Sayıt, “Geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı, genel anlamda üretim süreçlerinde daha az enerji tükettiği, işlenmemiş malzeme tüketimini azalttığı, daha az kirliliğe ve sera gazı emisyonuna neden olduğu, bazı durumlarda daha düşük üretim maliyeti sağladığı gerekçeleriyle daha da artırılmalıdır” dedi.

TEKSTİLDEN TEKSTİLE DÖNÜŞEN ÜRÜNLER GÜNDEMDE

Yurt dışı da dâhil olmak üzere birçok ilde projelerinin pilot denemelerine başladıklarını da kaydeden Sayıt, “Döngüsel ekonomide tekstil ürünlerini öncü ürün listesi kategorisine almaları, proje olarak ne kadar doğru bir noktada olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Avrupa Komisyonu'nun 2022'deki regülasyonuna göre hem markalara, hem de üreticilere tekstil atıklarıyla alakalı ciddi yaptırımların uygulanması öngörülüyor. Özellikle pet şişeden dönüştürülerek tekstil ürünü şeklinde kullanılan giysilerin uygun olmadığı, gıdaya dokunan bir ürünün tekrar tekstil ürünü olarak kullanılmaması gerektiği ve tekstilden tekstile dönüşen ürünlerin kullanılması gerektiği belirtiliyor. İş fikrimiz, doğrudan bu konuyla ilgili olduğu için doğru bir noktaya tam zamanında değinmiş olmaktan mutluluk duyduk. Mevzuatları ve standartları yakından takip eden birçok firmadan ciddi dönüşler almaya başladık. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

İlgili Fotoğraflar