Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB)

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Uludağ İhracatçı Birlikleri bünyesinde 1986 yılında Bursa'da kurulmuştur. 2024 yılbaşı itibariyle UTİB'in 3.702 aktif üyesi mevcuttur.

Bugün Birliğimiz ABD, Almanya, İspanya, Beyaz Rusya, Mısır, İtalya, Rusya Federasyonu, Fas, Birleşik Krallık başta olmak üzere dünyanın tüm kıtalarında 160'dan fazla ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirmekte olup, 2023 yılı sonunda 1 milyar 282 milyon $ toplam ihracat değerine ulaşmıştır. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği son yıllarda pek çok kongre, çalıştay, uluslararası fuarlara milli katılım, alım heyetleri, trend alanları, seminerler, eğitim, TechXtile Start - Up Challenge vb. etkinlikler düzenlemektedir. Ayrıca proje ve faaliyetleri ile sektöre ve diğer öncü sektörlere örnek olma başarısını göstermiştir.

Tekstil sektörü ülkemizin geleneksel sanayi kollarından olup sanayi ve ihracatta başarı öyküsünün temel taşlarından birisidir. Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörü bir bütün olarak bugün en fazla dış ticaret fazlası veren birinci sektördür. Buna ek olarak oluşturduğu istihdam ile işsizliğin azalmasına ve toplumun refahına çok ciddi düzeyde katkıları mevcuttur. Türk Tekstil Sektörü, ürün kalitesi, moda ve trendleri belirleme gücüne sahip tasarımları ve yüksek teknolojisi itibarıyla dünyada çok özel bir yere sahiptir. GSYH içindeki payı ve yerli girdi kullanımı gibi parametrelerde ülkemizde ilk sırada olan sektör küresel pazarlarda da var oluşumuzun temelini oluşturmaktadır.

Avrupa kıtasının en büyük tekstil üretici ülkesi Türkiye'dir. Bunun yanı sıra ülkemiz dünyada yedinci büyük pamuk üreticisidir. Ev tekstilinde broderi ve gipür üretimi için kurulan makine parkı, dünyanın en büyük makine parkıdır. Avrupa'nın en büyük nevresim üreten fabrikası Türkiye'dedir. Havlu konusunda dünyanın ilk üç tedarikçisinden biridir. Dünya tekstil ihracatında Türkiye'nin payı yaklaşık %3,4 ev ve mekân tekstillerinde %3,8'dir (2022).

 

Web sitesi: www.utib.org.tr

 

 

 

Bizi Takip Edin