Automechanika Ho Chi Minh City 2024 Fuarı Milli Katılım Organizasyonu

ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİ'NE

SİRKÜLER NO: 430

Otomotiv endüstrisi sektöründe Vietnam'ın en önde gelen tedarik sanayi fuarlarından olan, 20-22 Haziran 2024 tarihleri arasında Ho Chi Minh City / Vietnam'da düzenlenecek Automechanika Ho Chi Minh City Fuarı'na Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından milli katılım organizasyonu düzenlenecektir.

Her türlü yedek parça, sistem, aksesuar, bakım-onarım, yıkama-yenileme, yönetimdijital çözüm ürünlerinin sergileneceği Automechanika Ho Chi Minh City Fuarı, Vietnam ve çevre Güney Doğu Asya ülkeleri otomotiv sektörünün önemli buluşma noktalarından biri olma özelliği taşımaktadır. 2023 yılında fuara 20 ülkeden 15.740 m2 stand alanında toplam 461 firma katılmış ve 13.148 profesyonel ziyaretçi fuarı ziyaret etmiştir. Bu etkinlik, automechanika markası ve konsepti altında automechanika kalitesi ile otomotiv sektörünün tüm segmentlerinde yer alan başta aftermarket tedarikçisi olmak üzere tüm paydaşlarını bir araya getiren bir platformdur. Vietnam ve Güney Doğu Asya pazarını hedefleyen firmalarımız için Birliğimizce ilk kez gerçekleştirilecek olan bu milli katılım büyük bir fırsat içermektedir.

Anılan fuarın m2 satış fiyatı 760 $ (ABD Doları) olarak belirlenmiş olup, satış fiyatına seyahat ve konaklama hariç diğer standart hizmetler (nakliyeli ve dekorasyonlu stant) dahildir. 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar kapsamında desteklenmesi için Ticaret Bakanlığına müracaat edilecek olup, katılımcılar için m2 destek fiyatı henüz açıklanmamıştır.

Fuara katılmak isteyen firmaların 4.560 $ (ABD Doları) avans tutarını Vakıflar Bankası Bursa Ticari Şube (Şube Kodu:1229) nezdindeki ABD DOLARI IBAN NO: TR74 0001 5001 5804 8012 2684 48 Birliğimiz hesabına katılımcı şirket banka hesabından Birliğimiz banka hesabına olacak şekilde ödedikten sonra aşağıdaki başvuru linkinden ulaşılabilen online başvuru formunu doldurmaları ve formda yer alan dekont yükleme alanına avans ödeme dekontunun bir kopyasını yüklemeleri gerekmektedir.

Başvuru Linki: https://l24.im/54FQk

Katılımcı firmaların Türkiye Milli Standına yerleştirilmeleri 2 kriter sırasıyla göz önüne alınarak Birliğimizce gerçekleştirilecektir:

1) Avans ödemesi önceliği

2) Talep edilen m2 büyüklüğü

Söz konusu fuar için yatırılan avans ödemesinin açıklama kısmına Automechanika Ho Chi Minh City 2024 fuarı için yatırıldığı yazılmalıdır. Firmalarımızın herhangi bir sebepten ötürü katılımdan vazgeçmeleri durumunda yatırmış oldukları katılım ücretleri geri ödenmeyecektir. Fuar başvurusunun en geç 30 Kasım 2023 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Ayşe Mehtap EKİNCİ
Genel Sekreter V.

 

Uygulanacak

Teşvikler

 Fuar, T.C. Cumhurbaşkanlığı'nın 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar kapsamında devlet desteği kapsamındadır.
Bu karara göre; Bakanlıkça belirlenecek ve resmi web sayfasında ilan edilecek; yer kirası, nakliye, ulaşım ve standa ilişkin giderlere karşılık olarak katılımcıya metrekare bazında ödenecek bedelin · Katılımcılar (üretici-imalatçı organizasyonları dahil) için % 50'si fuara katılım sonrasında destek olarak ödenir. (üst limit 2023 yılı için 452.000 TL'dir)
· Ticaret Bakanlığı'nca 2023 yılı için hedef ülke olarak belirlenen Vietnam'da 2024 yılında da hedef ülke olması durumunda gerçekleştirilecek fuarlarda destek oranı +%20 olarak uygulanacaktır.
Desteğe tabi tüm ödemelerinin bankacılık sistemi içerisinde havale yoluyla firma hesabından yapılması gerekmektedir.
Şahıs firmaları söz konusu devlet desteğinden faydalanamamaktadır.
Yukarıda bahse konu olan 5973 sayılı kararın devlet destekleri bölümünde Ticaret Bakanlığı tarafından değişiklik ya da güncellemeler yapılması durumunda söz konusu güncellemeler tüm projelere yansıtılacaktır.

Katılım

bedeli

 Fuara katılan firmalar 5973 Sayılı Karar kapsamında yurt dışı fuar katılımlarına sağlanan teşviklerden fuar sonrası yararlandırılacaklardır. Fuar katılımcısı firma, katılım toplam bedelinin tamamını Birliğimize ödeyecek ve devlet destek evraklarını, fuar bitimini müteakip en geç üç ay içerisinde DYS sistemi üzerinden Birliğe gönderecektir.

Fuar katılımına ilişkin Devlet Desteği karşılığı tutar fuar sonrasında dosyanızın Birliğimizce incelenmesine müteakip herhangi bir eksik bulunmaması durumunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından doğrudan firmanın banka hesabına yatırılacaktır.

Katılım

Ücretine

Dahil Hizmetler

 - Yer kirası
- Özel tasarım stant inşaatı ve standın standart malzemelerle genel dekorasyonu
- Sergi mallarının gümrükleme ve sigortalama işlemleri dahil gidiş-dönüş nakliyesi
- Elektrik, internet bağlantısı
- Fuar kataloğuna giriş
- Genel tanıtım giderleri
- Türk katılımcıları için hazırlanacak katalogda yer alma
- İçecek ikramları
- Genel güvenlik ve temizlik

Ödeme

Koşulları

Katılımcılar yukarıda belirtilen 4.560 $ avans bedelini peşin ödeyeceklerdir

(ödeme başvuru sahibi firma hesabından Birlik hesabına banka havalesi yoluyla yapılacaktır) (avansın ödendiğini gösterir dekont başvuru formu ile birlikte online olarak yüklenecektir).

Avans ödemesi sonrası kalan tutar iki eşit taksitte ödenecektir:

1.taksit – en geç 01 Şubat 2024 tarihine kadar

2.taksit – en geç 01 Nisan 2024 tarihine kadar ödenmelidir.

Firmalarımızın herhangi bir sebepten ötürü katılımdan vazgeçmeleri durumunda ödemiş oldukları katılım ücretleri geri ödenmeyecektir

Ödemenin

Yapılacağı Banka Hesap No

Alıcı: Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği

Banka Adı: Türkiye Vakıflar Bankası Bursa Ticari Şubesi (1229)

ABD Doları IBAN: TR74 0001 5001 5804 8012 2684 48

Ödemeler yapılırken, fuarın adı dekont üzerinde belirtilecek ve dekontun bir kopyası online başvuru formunda yer alan alana yüklenecektir. (İlk ödemeyi yaptıktan sonra, banka dekontu ile birlikte Online Başvuru Formu'nu doldurmayı unutmayınız ve ulaştığına dair teyit alınız.)

Başvuru ve Detaylı Bilgi İçin

ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Fuarlar ve Heyetler Şubesi
Tel : 0 224 219 10 00
İlgili Kişi: Alpay ÖZTÜRK – Şube Müdürü
Dahili: 1900 E-posta: ozturka@uib.org.tr
Başvuru Linki: https://l24.im/54FQk