İBRAHİM OKUR: “1980 YILI TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN MİLATTIR”

10 MAYIS 2016

- TÜRKİYE'DE İHRACATIN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI UİB'DE ELE ALINDI…

BURSA - Bir yıl içerisinde düzenlediği 50'nin üzerinde eğitim semineriyle üyelerini her konuda bilgilendirmeyi amaçlayan UİB, son olarak ‘İhracat Mevzuatı ve Uygulamaları' seminerine ev sahipliği yaptı. Geçmiş dönem UİB Genel Sekreteri İbrahim Okur tarafından verilen seminere, ihracatçı firma temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

UİB Konferans Salonu'nda gerçekleşen eğitimde konuşan İbrahim Okur, ülkelerin kalkınması için döviz girdisi sağlaması gerektiğinin altını çizerek, "İhracat, en fazla döviz girdisi sağlayan ticari faaliyet olması sebebiyle büyük önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmeden önce 4 Mayıs 1920'de yayınlanan ve Atatürk'ün imzaladığı Kararnameye göre ihracatın serbest olduğunu ve Bakanlar Kurulu dışında hiç kimse ve kurum tarafından engellenemeyeceğinin beyan edildiğini söyleyen Okur, "Bu demek oluyor ki, Türkiye Cumhuriyeti, 1920'den bu yana ihracata gereken önemi vermiş, desteklemiş ve destek vermeye devam ediyor” diye konuştu.

Türkiye'nin 1923 yılında 51 milyon dolar ile ihracata başladığını ve 1 milyar dolarlık eşiğinin ilk kez 1973 yılında aşıldığını kaydeden İbrahim Okur, 1980 yılının Türkiye ekonomisi için milat olduğunu belirterek, "24 Ocak 1980'de ekonomik istikrar tedbirleriyle ihracata yönelik sanayileşmeye geçilerek ithal ikameci politika terk edilmiştir. Devlet tarafından ihracatın desteklenmesi ile bugün 150 milyar dolar gibi rakamlara ulaşılmıştır” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yaklaşık 150 milyar dolar ihracatla dünya ihracat pazarından yüzde 0.80 oranında pay aldığını ancak bu rakamın yeterli olmadığını ifade eden Okur, bu payın daha da yükseltilmesi için kamu ve özel sektöre büyük görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Katılımcılara Türkiye'de ihracatın gelişimi ve dünya ihracatındaki yeri ile ihracat mevzuatı ve uygulamaları konusunda detaylı bilgiler veren İbrahim Okur, ihracatın artması için öneri ve tavsiyelerini de dile getirdi.

UİB eğitimleri 18 Mayıs Çarşamba günü "E-Dış Ticaret Uygulamaları Semineri” ile devam edecek.

İlgili Fotoğraflar