AR-GE Proje Pazarı Zirvesi'nde Ödül Yağmuru

11.02.2011

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi'nin ikinci gününde, Ar-Ge ödülleri, Ar-Ge öncü ödülleri ve proje öneri teşvik ödülleri sahiplerini buldu.

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan katılımıyla açılışı gerçekleştirilen ve Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü'nün gelecek vizyonunun temel taşları olarak kabul edilen "Akıllı Giysiler”, "Teknik Tekstiller” ve "Konvansiyonel Tekstiller” ana kategorilerinde, dünya çapında başarı kazanmış ‘Üniversite', ‘Enstitü', ‘Ar-Ge Merkezleri' ile ‘Teknoparklar'dan akademisyenler-araştırmacılar ve konusunda uzman yabancı akademisyenler ile araştırmacıları, iki gün boyunca ihracatçı ve sanayicilerle bir zirve atmosferi içinde buluşturan AR-GE Proje Pazarı'nda Ar-Ge ödülleri sahiplerini buldu.

UTİB Başkanı İbrahim Burkay, ödül töreni öncesi yaptığı konuşmada "Konvansiyonel tekstil üretiminden, teknik ve fonksiyonel tekstil üretimine doğru geçişte sektöre önemli katkılar sağlayacak proje pazarında ödül kazanan projeler, endüstride önemli katma değerler yaratacaktır” dedi.

56'sı yurtdışındaki akademisyen ve araştırmacılardan olmak üzere 144 projenin birbirleriyle yarıştığı zirvede, ilk olarak Sanayi Bakanlığı'nda kaydı bulunan ve bünyesinde Ar-Ge merkezi oluşturmuş 7 tekstil firmasına ‘Ar-Ge Öncüleri Ödülleri' verildi. Ardından Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) ve San-Tez'den 4 ve üstü projeyi başarıyla tamamlamış olan 10 firmaya ‘Ar-Ge ödülleri' takdim edildi. Ödül töreninin son turunda ise gerçekleştirdikleri inovatif projelerle birbirleriyle yarışan 144 proje içerisinde ‘Proje öneri teşvik ödülü' almaya hak kazananlar, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay'ın elinden hediye çeklerini aldılar.

AR-GE ÖNCÜLERİ ÖDÜLLERİ

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın 50 ve üstü personel çalıştıran AR-GE Merkezi desteği alan 7 firmaya ”Ar-Ge Öncüleri Ödülleri” kategorisinde ödül alan firmalar şunlar:

”Sanko Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri T.A.Ş, Sun Holding A.Ş., Intersource Tekstil ve Konfeksiyon San. ve Tic. A.Ş., Yünsa Yünlü Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. Tic. A.Ş., Aksa Akrilik Kimya San. A.Ş.”

AR-GE ÖDÜLLERİ

TÜBİTAK, TEYDEB ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın 4 ve daha fazla proje yazıp destek alan 10 firmaya vermiş olduğu "Ar-Ge Ödülleri” kategorisinde ödül alan firmalar şunlardır:

"1'nci Gap Güneydoğu Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Lafer Tekstil Makina San. ve Tic. A.Ş.,
2'nci Flokser Tekstil San. ve Tic. A.Ş.,
3'ncü Lafer Tekstil Makina San. Ve Tic. A.Ş.,
4'ncü Hemaks Halı ve Tekstil Mak. San. ve Tic. A.Ş.,
5'nci Polteks Tekstil Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.,
6'ncı Sanko Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.,
7'nci Funika İplik Dok.Teks. Boyama, Kon. Paz. San. ve Tic. A.Ş.,
8'nci Setaş Kimya San. A.Ş.,
9'ncu Korteks Mensucat San. ve Tic. A.Ş.,
10'uncu Karsu Tekstil San. ve Tic. A.Ş. oldu.”

PROJE ÖNERİ TEŞVİK ÖDÜLLERİ

56'sı yurtdışındaki akademisyen ve araştırmacılardan olmak üzere 144 projenin birbirleriyle yarıştığı zirvede ‘Proje öneri teşvik ödülü' kategorisinde ödül almaya hak kazanan projeler ise şunlardır:

Teknik Tekstiller

1 - Siklodekstrin Fonksiyonlu Nanolif Üretimi: Nanotekstil Ve Nanofiltrasyon Uygulamaları projesi ile Fatma Kayacı, Aslı Çelebioğlu ve Tamer Uyar birinci,
2 - Elektro- Üretim Yöntemiyle Nanolif Yara Örtücü Üretimi projesi ile Zeliha Doğan, Emre Kıyak, Ertan Öznergiz ve Ali Demir ikinci,
3 - Mıknatıslı Saçtırma Yöntemi Kullanarak Emr Koruma Etkili Yüzey Eldesi projesi ile Semiha Eren ve Yusuf Ulcay'ın projesi üçüncü oldu.

Akıllı Giysiler Ve Fonksiyonel Tekstiller

1 - Tekstil Uygulamaları İçin Isı Depolama Özellikli Mikrokapsül Üretimi ile Cemil Alkan ve Sennur Alay'ın projesi birinciliği,
2 - Kan Dolaşımını Arttırıcı Özelliğe Sahip Tekstil Yapıları Tasarımı Ve Geliştirilmesi projesi ile Nida Yıldırım, Gamze Okyay ve Esra Akgül ikinciliği,
3 - Enerji Absorpsiyon Uygulamaları İçin Yüksek Rezilyanslı Karbon Nanotüp Halı Uygulamaları projesi Philip Bradford üçüncülüğü elde etti.

Konvansiyonel Tekstiller Ve Diğer

1 - Electrodıalysıs And Ion Exchange For Dye Recyclıng And Waste Reductıon projesi ile Duane Mazur, Bayram Arman birinci,
2 - Predıctıon Of Dye Exhaustıon Vıa Thermal Analysıs projesi ile Melih Günay ve Warren Jasper ikinci,
3 - Sodyum Borhidrür İle Küp (Indantren) Boyamada Renk Veriminin Ve Tekrarlanabilirliğin Artırılması projesi ile de Mehmet Kanık ve Duygu Yılmazer üçüncü oldular.

İlgili Fotoğraflar