Libya ve Mısır'ı Yakan Afrika Ateşi, Tekstil Ve Hazırgiyimcilerin Yakın Takiminde

25.02.2011

Tekstil ve Hammaddeleri ile Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulları tarafından yapılan ortak açıklamada, sektörün Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan olayları yakından takip ettiği vurgulanarak, o bölgelerde iş yapan firmaların özellikle bankacılık işlemlerinde dikkatli olmaları istendi.

Türkiye genelindeki tüm sektör ihracatçılarının yer aldığı Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu ile Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulları ortak toplantısı Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin ev sahipliğinde Bursa'da gerçekleştirildi. Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, özellikle Libya krizi sonrası artan petrol fiyatlarının, başta polyester olmak üzere hammadde fiyatlarında yükselişe sebep olacağı vurgulandı.

 

Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık yaptığı açıklamada, sektörün tüm dünyaya ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, tekstil ve hazırgiyimin 21.5 milyar dolarla ihracat lideri olduğunu söyledi. Akbalık, " Tekstil ve Hazırgiyim sektörü olarak yaklaşık 11 milyar dolarlık dış ticaret fazlası veriyoruz” dedi.

Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı İsmail Gülle ise 2009 krizinin ardından, 2011 yılının kendileri için iade-i itibar yılı olacağını ifade etti. Tekstil ve hazırgiyimin, çeyrek asırdan bu yana Türkiye ekonomisine yön verdiğini vurgulayan Gülle, "Sektör, tüm olumsuz görüşlere rağmen büyük bir direniş gösterdi. İhracatımız kriz ortamında düşse bile gösterilen özveri sonucu eski günlerine döndü” şeklinde konuştu. Gülle, artan hammadde fiyatlarının önümüzdeki süreçte düşmesini beklemediğini de ifade etti.

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Şenol Şankaya ise Şubat ayı rakamlarına bakıldığında, tekstilde yaklaşık yüzde 30, hazırgiyimde ise yaklaşık yüzde 20'lik ihracat artışı sağlandığını açıkladı. "21.5 milyar dolar gibi bir rakamla, Türkiye ihracatının neredeyse yüzde 20'sini gerçekleştirdik” diye konuşan Şankaya, şöyle devam etti:

"Sektör olarak, başta Libya ve Mısır olmak üzere, Kuzey Afrika ile Ortadoğu ülkelerinde yaşanan olayları yakından takip ediyoruz. Fabrikalarda yaşam yavaş yavaş normale dönüyor. Ancak o bölgelerde iş yapan firmalarımızın özellikle bankacılık işlemlerinde dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle Libya krizi sonrası artan petrol fiyatları, başta polyester olmak üzere hammadde fiyatlarında yükselişe sebep olacak”

Toplantıya katılan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, yıl sonunu yaklaşık 17 milyar dolarlık ihracatla kapatacaklarını söylerken, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay ise ihracat yapan 24 sektör içinde sadece tekstil ve hazırgiyim sektörünün AB normları çerçevesinde Ar-Ge ve proje pazarı etkinliği yaptıklarına dikkat çekti.