UİB'TE ARGE VE TASARIM MERKEZİ EĞİTİMİ…


· UİB'TE ARGE VE TASARIM MERKEZİ'NİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİ KONUŞULDU…

BURSA - Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

UİB Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıda Yeminli Mali Müşavir Hüseyin Karslıoğlu tarafından sunum yapıldı. Geniş bir katılımla gerçekleşen toplantıda konuşan Karslıoğlu, "Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Olmak” konu başlığında bilgiler verdi.

Özel sektörün Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik uygulamaların revize edildiğini ve bunun sanayici için büyük bir destek olduğunu belirten Karslıoğlu, "Dünyada artan rekabetçi ortam için devlet teşvikleri ve mevzuat düzenlemeleri çok önemlidir. Sizler de bu gelişmeleri iyi ve yerinde takip ederseniz bundan faydalanırsınız. Ve faydalandığınızda göreceksiniz ki 100 birim harcayarak yapacağınız çalışmanın 80-90 birimini geri kazanmışsınız” diye konuştu.

Günümüzde herkesin iyi kötü bir takım projeleri ortaya çıkardığını belirten Karslıoğlu, "Önemli olan fark yaratmak. Sizler ancak Ar-Ge ile fark yaratılabilirsiniz ve böylece diğerlerinden ayrılabilirsiniz' dedi. Karslıoğlu, "Proje yapıp geliştirme konusunda epey yol kat ettik. Ancak projeyi ticarileştirmemiz lazım ve bu konudaki eksikliklerimiz var. Bunları ancak Ar-Ge ve tasarım ile kapayabiliriz” diye konuştu.

Ar-Ge merkezlerinin ayrı bir birim şeklinde örgütlenmiş ve tek bir yerleşke veya fiziki mekan içinde yer alması gerektiğini söyleyen Karslıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: "Ar-Ge merkezinde araştırmacı ve teknisyen statüsünde çalışacak en az 15 (30) tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeline sahip olunmalı. Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri yurt içinde gerçekleştirilmeli. Ar-Ge ve destek personelinin Ar-Ge merkezinde çalıştığının fiziki kontrolünü yapacak mekanizmalara da sahip olunmalıdır.”

İlgili Fotoğraflar