İhracatçıların Gurur Günü

13.04.2011


UHKİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞENOL ŞANKAYA, "BİZ İHRACATÇILAR SÜREKLİ YÜKSELEN BİR KUR İSTEMİYORUZ. BEKLENTİMİZ İSTİKRARLI BİR KUR”

UTİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM BURKAY, "TÜRKİYE İTALYA'NIN TAHTINI SALLIYOR. ORTADOĞU'DAN ASYA'YA, KAFKASLAR'DAN BALKANLAR'A ‘MADE IN TÜRKİYE' İBARESİ ARANIR OLDU”

BURSA / Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) tarafından düzenlenen ortak organizasyonda, 2010 yılını başarılı bir performansla kapatan ihracatçılara "Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe İhracat Başarı Ödülleri” verildi.

Çetin rekabet koşullarına rağmen 2010 yılını gösterdikleri yüksek ihracat performansıyla başarılı bir şekilde kapatarak, Bursa ve ülke ekonomisine sağladıkları katma değerden ötürü, ‘İhracat Başarı Ödülü' ile ödüllendirilen tekstil ve hazır giyim konfeksiyon sektörlerine mensup 94 firma temsilcisi, UİB'de düzenlenen ödül töreninde altın, gümüş ve bronz kategorilerde ödüllendirildi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı ve UİB Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya ile UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve çok sayıda sanayici, işadamının katıldığı ödül töreninde konuşan UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şankaya, 2008'in son çeyreğinde başlayan ve 2009'da yoğun olarak hissedilen küresel ekonomik krizle geçen dönemin ardından, ihracatın bu yıl içerisinde toparlanma sürecine girdiğini söyledi.

2011'DE İHRACATTAN UMUTLUYUZ

2010 ihracat rakamlarında bir önceki yıla göre artışın olduğunu, ihracatın ivme kazandığını ve ekonomideki toparlanmanın yanı sıra firmaların çabaları ile birlikte başarılı bir yıl geçirildiği bilgisini veren Şankaya, "2011 yılı ilk 3 aylık dönemde Türkiye geneli sektör ihracatımız, 2010 yılına göre yüzde 14 artarak 4 milyar dolar ve UHKİB olarak yüzde 12 artışla 115 milyon dolar seviyelerine ulaşmıştır. İlk 3 aylık dönemde yaşanan bu artışlar bize umut vermekte ve 2011 yılının da ihracatta başarılı bir yıl olacağını göstermektedir” dedi.

"İHRACATÇILARIN BEKLENTİSİ İSTİKRARLI BİR KUR”

Uygulanan yanlış para politikası sonucu, geçtiğimiz yıl yaşanan cari açık ve dış ticaret açığının net olarak gözlemlendiğini belirten Şankaya, güçlü sanayisi olmayan, üretmeyen ve ihracatla büyümeyen ülkelerin, sürdürülebilir bir refaha ulaşmalarının mümkün olmadığını ifade etti. Sene başında Merkez Bankası'nın uyguladığı yeni politikaların sanayici ve ihracatçıları memnun ettiğini de hatırlatan UİB Koordinatör Başkanı Şankaya, "Biz ihracatçılar sürekli yükselen bir kur istemiyoruz. Beklentimiz istikrarlı olarak seyreden bir kur” diye konuştu.

TÜRKİYE, İTALYA'NIN TAHTINI SALLIYOR

Şankaya'nın ardından konuşmasını yapan UTİB Başkanı İbrahim Burkay da, 2008, 2009 ve 2010 yıllarını kapsayan zorlu bir maratonun ardından, tekstil sektörünün 2010 yılı sonu itibariyle yüzde 19 artış kaydederek Türkiye ortalamasının üstünde bir performans gösterdiğini söyledi. Sektörün 2011 yılının ilk 3 ayında da yüzde 30'un üzerinde artış kaydederek ciddi bir ivme yakaladığını kaydeden Burkay, "Geçtiğimiz yüzyılda tekstil tasarım ve moda da söz sahibi olan İngiltere ve Fransa'nın tahtına 1970'lerde İtalya geçmişti. Şimdi ise Türkiye İtalya'nın tahtını sallıyor. Ortadoğu'dan Asya'ya, Kafkaslar'dan Balkanlar'a ‘Made in Türkiye' ibaresi aranır oldu. Bizler de birlik olarak bu başarının sürdürülebilir olmasını sağlamak için son 4-5 yıldır her türlü zorluğa göğüs gererek canla başla çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Ödül töreninde başarılı ihracatçıları yalnız bırakmayan Bursa Valisi Şahabettin Harput da konuşmasında, 2008 küresel mali krizinin ardından Türkiye'nin aldığı yolun göz ardı edilemeyeceğini kaydederek, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'te 500 milyar dolar ihracat ve kişi başı 25 bin doların üzeri milli gelir hedeflerine ulaşılacağına inancının tam olduğunu dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, kalkınmanın temelinde üretimin yattığını belirterek, hammadde, enerji ve işçi maliyetlerinin yanında her türlü mevzuat ve sıkıntılarla boğuşarak, Bursa ve Türkiye için katma değer yaratan sanayici ve ihracatçıların tüm övgüleri hak ettiklerini söyledi.

YEŞİM TEKSTİLİN GURUR GÜNÜ

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe 40, tekstil sektöründe de 50 firmanın ödüle layık görüldüğü törende, her iki kategoride de zirvede Yeşim Satış Mağazaları A.Ş. yer alırken, hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründe Yeşim Satış Mağazaları'nı sırasıyla Low Profile İstanbul Tekstil ile Teknik Malzeme izledi. Tekstil sektöründe ise, Zorlu Dış Ticaret AŞ ve Dina Vanelli Tekstil ilk üç sırada yer alan diğer firmalar oldu.

İlgili Fotoğraflar