Oib Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi Açıldı

01.04.2011


YERLİ OTOMOBİL BU OKULDAN ÇIKACAK

Otomotiv endüstrisinin en önemli ihtiyaçları arasında yer alan nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin açılış töreninde konuşan OİB Başkanı Orhan Sabuncu, "Mezunlarımız otomotiv endüstrimizde iş imkanı bulacaklardır” diye konuştu.

Açılış törenine katılan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, "Bu okul, ülkemizin en önemli üretim ve ihracat sektörü haline gelen otomotiv endüstrisinin geleceği düşünülerek inşa edildi. Bu nedenle Bursa'nın eğitime böyle bir okul armağan etmesi tesadüf değil” şeklinde konuştu.

Törende Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ile Faruk Çelik'de eğitimin önemine işaret ettiler. Bakan Çağlayan okulun diğer sektörlere örnek olmasını dilerken, Bakan Çelik'de mesleki eğitimle "Her işi yaparım abi” döneminin sona erdiğini söyledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), sosyal sorumluluk alanındaki en büyük projeleri arasında yer alan OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin kapılarını eğitime açtı. Türkiye'nin alanında ilk ve tek okulu olan OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin açılış töreninde duygulu anlar yaşanırken, 2023 yılında dünyanın en büyük on ekonomisi içinde yer almak ve yine 500 milyar dolar ihracat hedefine erişmek için eğitimin önemine değinildi. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, bugün çok önemli bir adım attıklarına değinerek, "Bu adım hem otomotiv endüstrimiz adına, hem de ülkemiz adına bizlere gelecek için ışık olacaktır. Bu ışıkla birlikte ülkemizi otomotiv endüstrisinde, nitelikli insan gücünde, üretimde, ihracatta, milli gelirde daha yüksek seviyelere taşıyabileceğiz” dedi.

Açılış törenine Sabuncu'nun yanı sıra Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ile Faruk Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mehmet Büyükekşi, TİM ile UİB yöneticileri ve Bursa iş dünyasının katılımıyla gerçekleşti. Törende söz alan Sabuncu otomotiv endüstrisinin en çok ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacaklarına inandığını söyledi. Öğrencilerin uluslararası seviyede mesleki bilgi ve beceri kazanacağının altını çizen Sabuncu, mezunların otomotiv endüstrisinde iş imkanı bulabileceklerini aktardı.

İhracat hedefi aşılacak

Otomotiv endüstrisinin Türkiye'nin ihracat şampiyonu olduğunu hatırlatan Sabuncu, 2010 yılını 17.4 milyar dolar ihracatla kapattıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Endüstrimiz 2011 yılında 18 milyar dolarlık ihracat hedeflemektedir. Ancak döviz kurlarında sağlanan istikrar, AB pazarında yaşanan daralmanın geçen yıla göre azalma eğiliminde olması ve alternatif pazarlara ulaşabilme konusunda gösterdiğimiz başarılar bize bu hedefin de üzerine çıkacağımızı göstermektedir.”

Mezunlar çok kolay iş bulacak

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Bursa'nın eğitime böyle bir okul armağan etmesinin tesadüf olmadığını belirterek, "Bu okul, ülkemizin en önemli üretim ve ihracat sektörü haline gelen otomotiv endüstrisinin geleceği düşünülerek inşa edildi. Bu okuldan mezun olacak çocuklar çok şanslı olacak. Çünkü, uygulanan programlarla meslekî bilgi ve becerileri kazanacak. İş hayatına hazırlanacak. Yabancı dili en üst düzeyde öğrenecekler. Mezun olduklarında çok kolay iş bulacaklar” dedi.

Öğrenciler Türkiye için çalışacak

Açılış törenine katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise kendinden önce öğrenci Gülşah Can'a söz vererek duygularını anlatmasını istedi. Can da bunun üzerine "Bugünden sonra Türkiye için çok çalışıp ülkemizi en yüksek seviyeye çıkaracağız” dedi. Çağlayan daha sonra Türkiye'de işsizliğin temel mesele olduğunun ve açılışı yapılan okulun da bunun aşılmasında önemli rol üstleneceğinin altını çizerek şöyle devam etti:

"İhracatçıların yalnızca kurun arkasına saklananlar olmadığını, gerek istihdamda, gerek yatırımda gerekse eğitimde katkılarına tanık olduk. Otomotiv ihracatçıları alın teri ile yaptığı okulun özellikle bu sektöre vereceği ara eleman, nitelikli eleman çok daha önemli. Bunun diğer sektörlere de örnek olmasını diliyorum. Bunun için desteğe hazırım.”

'Her işi yaparım abi' dönemi kapandı

Devlet Bakanı Faruk Çelik de eğitimin önemine değinerek, "Biz mesleki eğitimin önemini 2000'li yıllarda geç kavramışız. Uzun süre Türkiye bu konuya parmak basamadı. Mesleki eğitim çok önemli. Bundan böyle ‘her işi yaparım abi' dönemi kapandı” dedi.

Okul hakkında

Alanında Türkiye'de ilk OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 2010-2011 eğitim yılına 180 öğrenci ile başladı. Toplamda 720 öğrencinin eğitim görebileceği okulda. ‘Bilişim Teknolojileri', ‘Elektrik - Elektronik Teknolojisi', ‘Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri', ‘Makine Teknolojisi', ‘Metal Teknolojisi' ve ‘Motorlu Araçlar Teknolojisi' olarak 6 programda eğitim verilecek. Okulda ayrıca 24 modern dersliğin yanı sıra fizik, kimya ve biyoloji laboratuarları, 6 adet atölye, 300 öğrenci kapasiteli pansiyon binası, 720 kişilik spor salonu, 511 kişilik çok amaçlı salon ve 4 daireli lojman yer alıyor.

İlgili Fotoğraflar

İlgili Dosyalar

Untitled-1.jpg 23,3 KB