UİB'TEN E-DIŞ TİCARET SEMİNERİ…

BURSA - Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından üyelerine yönelik olarak "E-Dış Ticaret” konulu seminer düzenlendi.

Eğitmen Ceyhun Yeşilşerit tarafından verilen seminere, UİB üyesi ihracatçı firmaların temsilcileri katıldı.

Gün boyu devam eden seminerde konuşan Ceyhun Yeşilşerit, e-dış ticarete geçmeden önce e- ticareti iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Yeşilşerit, "E- Ticaret olarak bildiğimiz ne yazık ki sadece internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişe deniliyor” dedi. Yeşilşerit, dünyanın e-ticarete farklı gözle baktığını, bizde ise e-ticaret konusunda bir anlam boşluğunun olduğunu ifade etti.

AB'nin, OECD'nin, ABD'nin, Kanada'nın, İngiltere'nin ayrı ayrı elektronik ticaret tanımları olduğuna dikkat çeken Ceyhun Yeşilşerit, bu tanımlamaları ve yasaların, hangi e-ticaret faaliyetinin hangi vergilendirmelere ve hangi mali kayıtlara tabi olduğunu gösterdiğini söyledi.

E-Dış Ticaretin iki farklı tanımı olduğunu, bunun dünyada da kabul gördüğünü kaydeden Yeşilşerit, "Birincisi internet altyapısı üzerinden uluslararası ticaret yapılması; alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi. İkincisi işletme özelliklerinin uluslararası pazarlama ve uluslararası tedarik amaçlı kullanılması. Her ikisi de e-dış ticaretin farklı farklı iki tanımı olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Ceyhun Yeşilşerit'in açıklamalarının ardından program soru-cevap kısmı ile sona erdi.

UİB eğitimleri 20 Temmuz Çarşamba günü "Uluslararası Ticaretin Finansmanı ve Risk Yönetimi Semineri” ile devam edecek

İlgili Fotoğraflar