AR GE VE İNOVASYONA KÜMELENME DOPİNGİ…

4 NİSAN 2014


- 6. UTİB AR-GE PROJE PAZARI GÜN BOYU SÜREN OTURUMLAR VE PANELLER İLE DEVAM ETTİ…

- TEKSTİL SEKTÖRÜNDE KÜMELENMENİN AR-GE VE İNOVASYONA ETKİSİ, 6. UTİB AR-GE PROJE PAZARI'NDA ELE ALINDI…

BURSA - Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından organize edilen ‘UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe 6. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı' açılış konuşmalarının ardından, gün boyu oturumlar, workshopların yanı sıra ‘Tekstil Sektöründe Kümelenmenin Ar-Ge ve İnovasyona Etkisi' konulu bir panel düzenlendi.

Euratex Tekstil Hazır Giyim Platformu Genel Sekreteri Lutz Walter'ın ana konuşmacı olarak katıldığı ‘İnovasyon ve Ar-Ge' başlıklı oturumda, tekstil endüstrisinde yenilikçilik, Avrupa'da tekstil sektörü ve tekstil teknolojisi gibi konular ele alındı.

"Kendimizi, İnovatif ve yenilikçi bir endüstri olarak konumlandırmak istiyoruz”

Euratex'in 2004 yılında kurulmuş bir ağ olduğuna değinen Lutz Walter, "Euratex, Avrupa'da bulunan en büyük tekstil araştırma ve inovasyon ağıdır. Tekstil ve hazır giyim sektörünün, rekabetçi ve aktif olarak kalması ve nitelikli istihdam sağlamasını amaçlıyoruz. Bizim vizyonumuz Avrupa'daki uzun vadeli rekabetçiliği sağlamaktır. Euratex olarak, araştırma ve geliştirme alanındaki çalışmalarımızı diğer sektörlerle bir arada devam ettirmeyi planlıyoruz. Kendimizi, inovatif ve yenilikçi bir endüstri olarak konumlandırmak istiyoruz” dedi.

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç'in moderatörlüğünü yaptığı, ‘Tekstil Sektöründe Kümelenmenin Ar-Ge ve İnovasyona Etkisi' konulu panelde ise, Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Zaim Çil, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, Ateval Firması Proje Direktörü Felipe Carrasco ve Teknotex Firma Temsilcisi Dr. Enrico Venturini konuşmacı olarak yer aldı.

"Farklı sektörlerden şirketleri kümemize dahil etmeye gayret ediyoruz”

Panelde ilk olarak söz alan ve bulundukları küme içerisinde teknik tekstil enstitüleri, üniversiteler ve şirketlerin olduğunu belirten Felipe Carrasco, "Bölgemizde değer zincirinin var olduğunu gördüğümüz zaman fiilen var olmayan kümemizi oluşturduk. Kuvvetli olduğumuz noktaları belirleyerek, ortak bir strateji üretmeye çalıştık. Bu doğrultuda çalışma grupları oluşturduk. Bu çalışma grubunu, inovasyon acentesi, araştırma enstitüsü ve üniversitelerle oluşturduk. Zor zamanlardan geçip, nihayetinde bir küme olgusunu yarattık. Bazı amaçlar belirledik. İlk amacımız bağımsız bir kuruluş kurmak ve kümemizi yönetmekti, bu doğrultuda kar amacı gütmeyen ve kümenin yönetiminden sorumlu bir dernek oluşturduk. Şuan 10'dan fazla Avrupa projesi ile çalışıyoruz. Kendi kümemiz dahilinde, yalnızca tekstil şirketlerini değil, farklı sektörlerden şirketleri de bir araya getirmeye gayret ediyoruz. Bir küme olmak için bu konu çok önemli. Farklı sektörlerden kişileri bir araya getirerek Avrupa projeleri üretmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

"Rekabetçiliğimizi geliştirmeliyiz”

Türkiye'nin, dünya gayri safi milli hasıla sıralamasında 17'inci sırada olduğunu belirten Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Zaim Çil de, "Gayri safi milli hasıla sıralamasında 17'inci sıralamada olmamıza rağmen, rekabetçilikte 37'inci sıradayız. Bu yönümüzü mutlaka geliştirmeliyiz. Ülke olarak katma değeri düşük ürünleri sattığımız için rekabeti sağlayamıyoruz. Sadece fiyatta rekabeti üretemeyip düşük karlarla çalışıyoruz. Mutlaka katma değeri yüksek bilgi içeriği yüksek ürünler üretmemiz lazım. Sosyalleşmeyi sağlayan en önemli metotlardan biri kümelenmedir. Kümelenmenin en önemli aktörü bana göre üniversitelerdir” ifadelerini kullandı.

Kümelerde ilişki ağları ve inovasyon sisteminin kurulması gerektiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Celal Zaim Çil, kümeleşmenin yerelleşmeden uzak olmadan gerçekleşmesi gerektiğini belirterek bu şekilde uluslararası sermayeye daha kolay ulaşabileceğini dile getirdi.

Kümelerinde sadece inovasyon temin etmek için çalıştıklarını söyleyen Dr. Enrico Venturini ise, "Amacımız, verimliliğe ve teknolojik inovasyonlarını geliştirmeye odaklı çalışmalar yapan bir küme oluşturmaktı. Bunu da başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şu anda 480 üyesi ve bir koordinatör şirketi bulunan, ufak girişimler için ücretsiz danışmanlık ile teknolojik denetlemeler düzenleyen bir kümeyiz. Bölgemizde bulunan şirketlerden en uygun olanlarını belirleyerek, inovasyonu daha kolay kılabilmeyi öngören çalışmalar sürdürülmesinin faydalarını gördüğümüzü söyleyebilirim. Yeni katma değerlerin ortaya çıkması için sektörümüzün teknolojilerinin gelişmesine odaklı çalışmalarda yürütüyoruz” diye konuştu.

Bursa'nın tekstil sektörü dönüşüm geçirmek zorunda…

Kümelenme kavramını ve BEBKA'nın bu konuya olan bakış açısını ifade eden BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise, "Bursa'nın tekstil sektörü dönüşüm geçirmek zorunda, bu dönüşümün bir ayağı da katma değeri olmayan ürünlerin yurt dışına gitmesini engellemektir” dedi.

Teknik tekstil markalaşma, hizmet sektörü entegrasyonu gibi unsurlar sayesinde tekstilin dönüşüm sağlayabileceğini söyleyen Değirmenci, markalaşmanın tekstil sektöründe katma değer sağlayan en önemli unsur olduğuna değinerek, marka değerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

‘Made in Turkey' etiketi şart…

‘Made in Turkey' etiketinin oluşturulmasının şart olduğunu da belirten Değirmenci, "Verimli üretim yapılarak, yalın üretim algısının hayata geçirilmesi lazım. Bulunduğumuz bölgeye, yeni yatırımların ve girişimcilerin gelmesi gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra, çok iyi bir lobicilik çalışması ile kümenin tanıtımının yapılması sağlanmalıdır. Standartlara uyan bir ülke olmaktan çıkıp, standartları belirleyen bir ülke olabilmek için en önemli şart, kümelenmedir” şeklinde konuştu.

Panel'in ardından gerçekleştirilen eşzamanlı workshopların ilkinde, TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Müdürlüğü'nden Ahmet Atılgan, ‘Horizon 2020' konusunda sunum yaparken, Zeynep Başaran, ‘Yaratıcı Fikir Nasıl Bulunur?' konusunda, Christian Legueu ise ‘Dijital Baskı ile Transfer Baskı ve Tekstil Endüstrisi için Fırsatlar' konularında konuklara bilgiler verdi.

İlgili Fotoğraflar