OİB, ÇİNLİ OTOMOTİVCİLERİ İŞ BİRLİĞİ VE YATIRIMA DAVET ETTİ

17.09.2013

Çin Parlamento Binası, kapılarını Türk otomotivcilere açtı

OİB, ÇİNLİ OTOMOTİVCİLERİ İŞ BİRLİĞİ VE YATIRIMA DAVET ETTİ

Pekin'de yalnızca parlamenterlerle üst düzey diplomatların girebildiği parlamento binasının kapıları CIAPE fuarına katılan TAYSAD ve OİB temsilcilerinden oluşan Türk heyeti için açıldı.

Çin'in tarihine yön veren binadaki otomotiv zirvesine katılan OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, Çinli sektör temsilcilerini Türkiye'ye yatırıma ve işbirliğine çağırdı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) organizasyonunda ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) desteğiyle Çin'de temaslarda bulunan otomotiv endüstrisi, burada en üst diplomatik seviyede ağırlandı. Çin Halk Cumhuriyeti parlamento binasında düzenlenen 7.Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Otomotiv Parçaları Geliştirme Forumuna TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu ile beraber konuşmacı olarak katılarak ağırlanan ve burada Çinli otomotivcilere Türk otomotiv endüstrisini anlatan OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini anlatarak, Çinli otomotivcileri işbirliği ve Türkiye'ye yatırıma davet etti.

Türkiye ‘Fokus' ülke olarak yar aldı

Pekin'de düzenlenen uluslararası yan sanayi fuarı China International Auto Parts Expo'da (CIAPE) Türkiye ‘Fokus' ülke olarak 22 firma ve 60 kişilik bir heyetle yer alırken, diplomatik anlamda en üst düzeyde ağırlandı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli merkezi olan Tiananmen Meydanı'ndaki Parlamento Binasında ağırlanan Türk heyeti, otomotiv dünyası durum değerlendirmesi zirvesine de katıldı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin tarihine ışık tutan ve ülkeyi güçlü kılan parlamento binasında Türk heyeti adına konuşan OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, iki ülkenin kültürel, ekonomik alanlardaki işbirliğine değindi.

Çin'de 2013 yılının Türk Kültür Yılı olması nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu bir seyir izlediğini aktaran Kabatepe, özellikle otomotiv endüstrisi adına işbirliğinin artırılması gerektiği üzerinde durdu. Türkiye'deki otomotiv endüstrisinin gelişim sürecini anlatan Kabatepe, ülkenin bugün özellikle yan sanayide ulaştığı kalite, esnek üretim ve lojistik gibi birçok alandaki avantajları anlattı. Çin ile Türkiye'nin global kriz döneminde ekonomik büyüme adına paralel ve ilk sıralarda gelişme göstererek önemli başarılara imza atan sayılı ülkeler arasında yer aldığını ve otomotiv endüstrilerinin her iki ülkenin de bu başarısında önemli pay sahibi olduğunu ifade etti.

Avrupa kapısı Türkiye'den açılır

Kabatepe, "Türkiye Avrupa'da ticari araçta en büyük ve önemli üretici. Binek araçlarda ise özellikle yan sanayimiz Bentley'den Porsche'ye, Jaguar'dan BMW ve Mercedes'e kadar en seçkin markalara ürün tedarik ediyor. Çinli otomotivciler de ülkemizde yatırım yaparak Avrupa pazarının kapılarını ülkemizden aralayabilir. Bunun yanı sıra ülkemizin gelişmiş yan sanayinden tedarik ve ana sanayi ile de ortak projelerde geliştirilebilir, bu sebeple kendilerini yatırım ve işbirliğine davet ediyoruz” diye konuştu.

Pekin'de en üst düzeyde ağırlanmalarının önemine değinen Kabatepe, Çin hükümetinin Türkiye'ye verdiği önemi gösterdiğini, parlamento binasının kapılarının Türk heyetine açılmasının da büyük onur olduğunu söyledi.


Foto1: OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, Çin parlamento binasındaki zirvede Türkiye'yi anlattı.

Foto2: Çin parlamento binası

İlgili Fotoğraflar