OTOMOTİV YAN SANAYİNİN YENİ HEDEFİ SAMBACILAR

4 NİSAN 2014


Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) yeni pazarlar için direksiyonunuBrezilya'ya kırdı.

OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, "Yan sanayimizyılın ilk çeyreğinde otomotiv toplam ihracatında yüzde 48'lik paya ulaştı. Yan sanayimizin önemini biliyoruz ve yeni hedef pazarı olarak Güney Amerika'ya odaklanıyoruz” dedi.

Türk otomotiv endüstrisi küreselleşme hamlelerine ara vermeden devam ediyor. Rusya'danMeksika'ya, Çin'den Almanya'ya kadar birçok sektörel fuarda milli katılımla yer alan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) son durağısambacıların ülkesiBrezilya oldu.

Sao Paulo'da düzenlenenAutomec Pesados Comerciais 2014 Fuarına 22 firma ile katılan OİB, burada Çin'in ardından en büyük milli katılım sağlayan ülke oldu. Fuarda Türk heyetine başkanlık eden OİB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe, amaçlarının 2023 vizyonu çerçevesinde Türk otomotiv endüstrisi ana ve yan sanayisini dünyanın her yerinde müşteriyle buluşturmak olduğunu söyledi.

Güney Amerikapazarıiçin fırsat

Kabatepe, "Ülkemiz ekonomisinin gelişimine lokomotif olan otomotiv endüstrisinin toplam ihracatında yılın ilkçeyreğindeyüzde 48 gibirekor bir orana ulaşan yan sanayimiz için yurt dışı temasları büyük fırsatlar oluşturuyor. Biz de OİB olarak onların önünü açmak istiyoruz. Faaliyetlerimizle2023 hedefine ulasma yolunda yan sanayimizin globalleşmesinin öneminibiliyoruz. Yan sanayicilerimiz Türkiye'ninyeni hedef pazarıhaline gelen GüneyAmerika kıtasından bircok müşteri ile bir araya gelme fırsatı bulduğu bu fuarın ihracat hedeflerimize ulaşma yönünde önemlibir adımolacaktır” şeklinde konuştu.

OİB tarafından bu yıl 3'ncüsü gerceklestirilen Türk milli katılımı organizasyonu kapsamında22yan sanayi firması 650 metrekarelik alanda ürünlerini sergiledi. Çin, İtalya veArjantin'inde milli katılımla yer aldığı fuarda yüzde 30'u uluslararası olmak üzere 550 firma yer aldı. Almanya. Hong Kong, Hindistan, Güney Kore, Malezya, ABD, Tayvan, Uruguaygibi ülke firmalarının katıldığı fuarı toplamda 30 bin profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor.

İlgili Fotoğraflar