UİB'DEN, ONLİNE TİCARİ İNGİLİZCE VE YAZIŞMALAR SEMİNERİ


BURSA- Günden güne ihracatta da önemli hale gelen teknolojiyi, üyelerinin etkin kullanmasını amaçlayan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), ‘Online Ticari İngilizce ve Yazışmalar' semineri düzenledi.

UİB, artan rekabet koşullarında üyelerinin doğru konumlanması ve rekabet güçlerini artırması için düzenlediği eğitim seminerlerine ‘Online Ticari İngilizce ve Yazışmalar' semineri ile devam etti. Seminerde, katılımcılara Online Ticari İngilizce yazışmalarda dikkat edilecek hususlar, iş mektuplarının yapıları ve içerikleri, iş ve satış mektuplarının hazırlanması, fiyat teklifi almak- vermek için yazışmalar konularında bilgiler verildi.

Doğru iş ilişkileri kurabilmenin çok önemli olduğunu söyleyen Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Işıl Alatan, "Doğru yazışmalar, doğru sonuçlar alabilmek için önemli. Yazışmalarınızda belirtmek istediğiniz önemli noktaları önem sırasına göre ve anlaşılmasını istediğiniz şekilde karşı tarafa ifade edebilmek önemli kazanımlar sağlar. Çok daha güçlü iş ilişkileri kurmak için doğru iletişim olmazsa olmazdır” dedi.

Kötü grammer kullanımı ve noktalama işaretlerine önem verilmemesi nedeniyle ilgili sıkıntıların da yaşandığını ifade eden Işıl Alatan, "Bu konulara dikkat edilmemesi müşterinizde sizin iş disiplininizle ilgili bazı soru işaretleri oluşturabiliyor. Sizi hiç yüz yüze görmemiş olan biriyle ilk irtibatınız bir yazışma olduğu zaman sizin hakkınızda ilk izlenimi bir elektronik postayı ya da mektubu nasıl yazdığınızla ilgili olacak. O ilk izlenim sizin çalışma sisteminiz, iş etiğiniz ve iş ile olan tutumunuzla ilgili çok fazla bilgi verecektir. Bilinçli olarak olmasa, müşteriniz bilinçaltında sizle ilgili birçok fikir edinecektir” diye konuştu.

Kurumsallaşmış şirketlerin İngilizce yazışmalarda daha iyi noktalarda olduğunu söyleyen Alatan, kurumsallaşma yolunda olan şirketlerde bazı eksikliklerin bulunduğunu; ancak alınacak eğitimlerle Türkiye'nin ihracat ve ithalat ilişkilerinde de daha etkin bir hale geleceğini de sözlerine ekledi.

İlgili Fotoğraflar