UİB'DEN YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ VE İSO 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

04 MART 2015


BURSA - Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ve İSO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Bilgilendirme Semineri' düzenledi.

UİB Konferans Salonu'nda düzenlenen ve 2 bölümden oluşan seminerin ilk kısmında Eğitmen Mehmet Kut, yetkilendirilmiş yükümlü olmak için gerekli koşullar, talebe bağlı olan ve olmayan kolaylıklar, ihracatta ve ithalatta yerinde gümrükleme işlemleri, yetkilendirilmiş yükümlü uygulamasının faydaları gibi konuları ele aldı.

Seminerin 2. kısmında ise, İSO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ile ilgili katılımcılara bilgiler veren TS İSO İEC 27001 Baş Denetçisi Sabri Şekerefeli, bilgi güvenliği nedir, bilgi güvenliği gereksinimleri nasıl belirlenir, bilgi güvenliği yönetim sistemi standartları ve önemli başarı faktörleri gibi konular ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

UİB'e bağlı ihracatçı firma temsilcilerinin yoğun ilgisiyle gerçekleştirilen seminerde konuşan Eğitmen Mehmet Kut, "Yetkilendirilmiş yükümlü statüsü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterliliğe, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi içerisinde oto kontrol yapabilen ve daha da önemlisi güvenilirliğini ispat eden firmalara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen bir takım imtiyaz ve kolaylık sağlayan statüdür” şeklinde konuştu.

Yetkilendirilmiş yükümlü olabilmek için gerekli koşullar ile ilgili de bilgi veren Kut, bu koşulları; emniyet ve güvenlik koşulu, mali yeterlilik koşulu, ticari kayıtların güvenilir ve izlenebilir olma koşulu ve güvenilirlik koşulu olarak açıkladı.

İlgili Fotoğraflar