ÇİNLİ OTOMOTİV FİRMALARI TÜRKİYE'DEN DESTEK İSTİYOR

 

26 MAYIS 2013

OİB ve TAYSAD, CIAPE Fuarıyla Uzakdoğu'yu merceğine alacak

Türk otomotiv endüstrisi, dünyada geleceğin otomotiv merkezi olmaya aday Çin'i iki koldan kuşatacak. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ile Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), ‘Çin Uluslararası Otomotiv Yedek Parça Fuarı'na (CIAPE) 40 firma ile katılacak, yatırım ve işbirliği fırsatı arayacak.

CIAPE Fuarı ile ilgili Türkiye'de tanıtım toplantılarına başlayan Çinli firma temsilcileri, Türk firmaların tecrübelerinden yararlanmak istediklerini dile getirirken, OİB Başkanı Orhan Sabuncu ile TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu da ihracatı artırmak için Çin'de mutlaka yer alma gerektiğini vurguladılar.

Dünya otomotiv endüstrisinin önemli oyuncusu haline gelen Çin'de mutlaka yer almak gerektiğine inanan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), bu ülkede ilk önemli adımlarını 13-15 Eylül'de gerçekleşecek ‘Çin Uluslararası Otomotiv Yedek Parça Fuarı'na (CIAPE) katılımla atacak. CIAPE fuarına 40'a yakın otomotiv tedarik sanayi firmasıyla birlikte gitmeyi öngören OİB ve TAYSAD, Türk Milli Katılımı olarak Çin'i iki koldan saracak.

Çin'de 20 milyonu aşan yıllık üretimin yanı sıra bu ülkede yer alan birçok dünya markası ana sanayinin nitelikli ve kaliteli yan sanayi ihtiyacı, Türk firmaların bu ülkede yer alması gereğini doğuruyor. Fuarın iki ülke üreticilerini bir araya getirerek öngörülen ihtiyaçların sağlanmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Türk firmalara davet var

İkili ilişkilerin geliştirilmesi ve CIAPE Fuarı'nın tanıtımı için TAYSAD'ın Gebze'deki merkezinde başlayan ‘road show', daha sonra Bursa ve İzmir ayağıyla devam etti. Roadshow kapsamında 40'a yakın firmaya fuarla ve Çin otomotiv sanayi ile ilgili bilgiler verildi. Çin'in İstanbul Ticaret Konsolosu Li Jiang'ın da katıldığı bu etkinliklerde, Türk firmalar Çin'e davet edildi. Jiang, "Biz otomotiv endüstrisinde kendini kanıtlamış olan Türk firmaları ülkemizde görmek istiyoruz” diye konuştu.

Bu arada üç ilde gerçekleşen road show'lara katılan Shiyan Boshuo Auto Parts Co., Hubei Nuolike Science & Technology Co., Hubei Lishen Vehicles Co., Hubei Huaxia Hongjing Axle Shareholding, Shiyan Vorno Heavy Automobile Co. ve Shiyan Wenyu Industry & Trade Co. üst düzey yöneticileri de 40'a yakın Türk firmasıyla işbirliğine yönelik ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Çinli firma temsilcileri ülkelerindeki teknolojik yapının tecrübeli Türk firmaları tarafından desteklenmesini istedi.

Çin'in Detroit'ine ziyaret

Özellikle Çin'de 2013 yılının ‘Türk yılı' olmasının avantajını da kullanarak CIAPE'ye katılacak firmalar, OİB ile TAYSAD'ın organizasyonuyla fuar sonrasında da Doğu'nun ‘Detroit'i olarak anılan Hubei Bölgesi, Shiyan şehrinde 5 önemli ana ve yan sanayi firmasına ziyaretlerde bulunacak, tesisleri gezecek. Çin'in en önemli otomotiv sanayi merkezlerinden biri olan bu bölge ‘Otomotiv Sanayi Geliştirme Zonu' olarak, ağır, orta ve hafif ticari, otomobil, tarım ve özel araçlar üreten 20 firmayı bünyesinde barındırıyor.

Uzakdoğu'nun kapısı açılacak

CIAPE Fuarı'nın önemine değinen OİB Başkanı Orhan Sabuncu, 2023 ihracat stratejisi kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti'nin önemli hedef pazarlardan birisi olduğunu belirtti. Sabuncu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin otomotiv ana sanayi üretiminin en yoğun bölgesi olduğunu, bu pazarda ülkemiz otomotiv endüstrisinde faal üreticilerin daha etkin bir şekilde konumlanması gerektiğini dile getirerek şöyle devam etti:

"Çin, geleceğin otomotiv üssü olarak görülüyor. Biz de burada geç kalmadan yerimizi almak durumundayız. Çinli firmalar da bizimle işbirliği için Türk firmalarıyla temaslara başladılar ve kalitemiz ile teknolojik altyapımızdan yararlanmak istediklerini dile getirdiler. Bizler de CIAPE Fuarı'nda yer alarak Çin ile ilgili değerlendirmelerde bulunacağız. Yatırım ve işbirliği fırsatlarını değerlendireceğiz” dedi.

TAYSAD Çin'e ‘Ofisi' ile gidecek

Fuara katılacak firmaların Çin ve Uzakdoğu'ya ihracatını artırma fırsatı yakalayacağına dikkat çeken TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ise "Dünyada yükselen pazar Çin'in Türkiye ile ticari ilişkilerinin başlamasının 40. yılında otomotiv tedarik sanayi olarak biz de bu ülkede yerimizi almak istiyoruz. Bu nedenle ilk kez sektör olarak böylesi büyük bir katılımla Çin'e gideceğiz. Ayrıca bu fuardaki temaslarımızda, Çin'de faaliyete geçirmeyi planladığımız TAYSAD Ofisimiz için de önemli adımlar atacağız. Uzakdoğu'ya Çin'den yürüyeceğiz, işbirliğimizi geliştireceğiz” şeklinde konuştu.

İlgili Fotoğraflar