FARKINI GÖSTEREN TASARIMCILAR ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

"2. Türkiye Ev Tekstil Tasarım Yarışması” sonuçları açıklandı


Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl ikincisi gerçekleşen "Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması'nda dereceye girenler, 14 Mayıs Pazartesi günü İstanbul'da Sakıp Sabancı Müzesi içinde bulunan the Seed'de gerçekleşen ödül töreni ile açıklandı. Ödül törenine Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, UTİB Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve sektörün öncü isimleri ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. İbrahim Burkay törende yaptığı konuşmasında, "Önümüzdeki dönemde ev tekstili sektörümüzün, dünya ev tekstili ticaretinin ve ülkelerarası ilişkilerin gelişimine son derece önemli katkılarda bulunmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Yönetim tecrübesi yüksek olan sektörümüz, 2012 yılı ve sonrasında da başarılı faaliyetlerine devam edecektir. Bu bağlamda ödül sahibi tasarımcılarımızı bir kez daha canı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından uluslararası pazarda moda ve trend yaratabilmek, geleceğin tasarımcılarını ev tekstili sektörü ile buluşturmak amacıyla düzenlenen "Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması'nı kazanan tasarımlar belirlendi. Gençlerin ve profesyonel tasarımcıların teşvik edilerek, sektörel rekabet gücünün artırıldığı yarışmada, 223 başvurudan 27 tasarım dereceye girmeye hak kazandı. Profesyonel ve öğrencilerin ayrı ayrı değerlendirildiği yarışmanın sonuçları The Seed'de düzenlenen ödül töreninde açıklandı.

Ödül töreni, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, UTİB Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve sektörün öncü isimlerinin yanı sıra çok sayıda davetlinin katlımı ile gerçekleştirildi.

Ödül törenine konuk konuşmacı olarak katılan Erja Hirvi de kendi desenini oluşturma hikâyesini konuklarla paylaştı.

En inovatif ürüne 10 bin TL ödül

Yarışmacıların eserlerinin de sergilendiği ödül töreninde, dereceye giren profesyonel ve öğrenciler birbirinden değerli ödülleri almaya hak kazandı. Törende, her kategorinin birincileri 7 bin, ikincileri 4 bin, üçüncüleri de 3'er bin lira ödül alırken, tüm başvurular arasından seçilen en inovatif ürün de 10 bin lira ödülün sahibi oldu.

Dereceli yarışmacılar arasında Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonrasında uygun bulunan bir kişi de 2 yıl süreyle yurtdışında eğitim imkânı kazanacak. Ayrıca dereceye giren çalışmalar, ödül sponsorlarından Orbis Vista tarafından tescillenirken, NedGraphics tarafından da 3 farklı tasarım programı içeren bir paket ile ödüllendirildi. Yarışma sponsorlarından MÜSİAD ise üç öğrenciye 1000'er TL para ödülü verdi. Bunun yanı sıra NedGraphics ve UTİB 2013 yılında Frankfurt'ta düzenlenen Heimtextil Fuarı'na birer tasarımcıyı götürecekler.

Yönetim Kurulu üyelerinden üniversite ziyaretleri

Yarışma süresince 5 ayrı şehirde toplamda 12 fakülte ziyaret edildi. Fakültelerde gerçekleştirilen toplantılar süresince yarışmayla ilgili bilgiler verildi, öğrencilerin ve akademisyenlerin soruları yanıtlandı. Üniversite ziyaretleri kapsamında düzenlenen toplantılara UTİB Yönetim Kurulu Üyelerinden Aslı Türkün Karaçor ve Pınar Taşdelen Engin de katıldı.

Toplantılarda açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu üyeleri, desen ve tasarım çalışmalarının ağırlıklı olduğu güzel sanatlar fakültelerinde, sektörü ileri taşıyacak projelerin geliştirildiğini gözlemlediklerini dile getirirken, tasarım ve desenin çok önemli olduğunu ancak mühendisler olmadan da, bu tasarımları hayata geçirebilmenin mümkün olmadığını vurguladılar.

 2. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Kataloğu

 İlgili Fotoğraflar