KATMA DEĞERE YATIRIM YAPTILAR KİRAZI İKİ KATINA SATTILAR

                                                                                          08 Haziran 2013

 

UYMSİB, ihracatta dünya liderliğine ulaşmak için çalışmalarına hız verdi


Dünyada ABD ile aynı zamanda ilk kez Türkiye'de kullanılan ileri teknolojiye dayanan "kiraz ayıklama-boylama-paketleme” tesisinin Türk kiraz sektörünün dünya liderliğine giden yoldan büyük destek sağlayacak.

UYMSİB Başkanı Salih Çalı, "Türkiye, kirazı kilogramı 2.80 dolardan ihraç ederken, birliğimiz kilogramını 4.60 dolardan ihraç ediyor. Buradaki başarı ihracatçılarımızın ileri teknolojiyi kullanması katma değer yaratması ile ilgilidir.”

Kiraz üretiminde dünya lideri olan Türkiye, ihracatta da liderliğe oynamayı hedefliyor. Türk kiraz sektörünü geliştirmeyi hedefleyen Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB, Bursa'da yoğun bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Bursa Valiliği tarafından 2013 yılının kiraz, çilek ve ipekböceği yılı ilan edilmesinden sonra UYMSİB kirazın geleceğini şekillendirmek için kolları sıvadı.

Bursa Valiliği ve UYMSİB ortaklaşa "Uluslararası Ticareti İle Bursa'da Kiraz” panelini düzenledi. Ardından UYMSİB, kiraz sektörü için önemli bir kazanım olan dünyada ABD ile aynı zamanda ilk kez Türkiye'de kullanılan ileri teknolojiye dayanan "kiraz ayıklama-boylama-paketleme” teknolojisinin tanıtımını yaptı. Türk kiraz sektörüne büyük katkı sağlayacak teknoloji ilk kez dünyanın en büyük kiraz üreticisi tarım tesisleri arasında yer alan Alara Tarım Tesisleri tarafından sektöre kazandırıldı.

Kiraz ihracatında katma değer

Kiraz ihracatını değerlendiren UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, "Türkiye, kiraz üretiminde birinci sırada, ihracatta ise ABD'nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Yıllar itibarıyla iniş-çıkışlar gösteren kiraz ihracatımız 2012 yılında miktar olarak 57 bin ton değere ulaşarak 160 milyon dolar ile rekor kırmıştır” diye konuştu. Türkiye'de yaklaşık 450 bin ton kiraz üretimi yapıldığını, Bursa'nın ise bu rakamın yaklaşık 26 bin tonunu oluşturduğunu belirten Dr. Çalı, şöyle konuştu: "Türkiye ortalama kirazı kilogramı 2.80 dolardan ihracatını gerçekleştirirken, UYMSİB kilogramı 4.60 dolara ihraç ediyor. Birlik olarak kiraz ihracatımızın katma değeri daha yüksek olmuştur. Bu değer artışında ihracatçılarımızın başarısı, ileri teknoloji kullanması ve ürünlerini daha üst düzey pazarlara satabilmesidir.”

Dr. Salih Çalı, sektöre kazandırılan yüksek teknoloji paketleme sistemi ile dünyadaki diğer paketleme tesislerine göre bir adım öne geçileceğini söyledi. Kirazda bu teknolojiyi kullanmayan tesislerin geride kalacağını inovasyon, tasarım ve katmadeğerden yoksun katmadeğer üretmeden ürün ihraç edeceğine dikkat çekti.

Japonya'ya kiraz ihraç izni yolda

UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, kiraz ihracatında yeni pazarlara ulaşmak için de yoğun bir çaba içerisinde olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: "Birlik olarak Japonya'ya kiraz ihracatı için 10 yıldır çalışıyoruz. Japonya'dan bu yıl içerisinde onay bekliyoruz. Bu pazara girmek gerçekten önem arzediyor. Bugün kiraz ihracatında dünya birincisi olan ABD'nin bu hale gelmesinin nedeni bu pazarı 1982 yılından bu yana elinde tutmasıdır.”

Birlik olarak bir başka sıkıntılarının da Bursa siyah inciri olduğunu hatırlatan Salih Çalı, "ABD'ye, Bursa siyah inciri ihracat izni alma çalışmalarımız devam ediyor. ABD, ipe un seriyor. 7 yıldır bu ülkeye ihraç izni almak için uğraşıyoruz. Akdeniz Meyve Sineği olabilir endişesi ile bütün taleplerimizi geri çeviriyorlar. İpe un seriyorlar” diye konuştu.

Editöre Not:

Türk kiraz sektöründe ilk kez kullanılan ileri teknolojiye dayanan "kiraz ayıklama-boylama-paketleme” tesisine ait bilgiler:

-Sistem kirazı doğru bir şekilde boyutuna, rengine göre kimliklendiriyor.

-Tesisin günlük 300 ton kiraz işleme kapasitesi var.

-Bu sistem daha önce İngiltere'de yapılan ambalajlama işlemlerini yüzde 100 Türkiye'de yapılmasını sağlıyor.

-Sistem 1500 kişiye istihdam sağlıyor.

-Paketleme sisteminin çalışma sürecini şu şekilde:"Kiraz bahçelerden alınarak soğutuluyor. Sistemde havuzda toplanan kirazlar bütün bakterilerden arındırılıyor. Daha sonra makineye aktarılan kirazların kameralar aracılığıyla 20 farklı görüntüsü çekiliyor.”

-Her açıdan fotosu çekilen kiraz, renginin açıklığına ve boyutuna göre sınıflandırılıyor. Kirazın kimlik belirlenmesi diye adlandırılan sistemde en son olarak kirazlar bilgisayarın da yardımıyla boyutuna, rengine ve hasarına göre sınıflandırılıyor. Ardından kirazlar amacına göre sınıflandırılıyor.