OİB TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ'NE ROBOT EĞİTİM ATÖLYESİ VE LİSAN LABORATUVARI

 

 

OEV İLE FORD OTOSAN'DAN İKİ YENİ LABORATUAR


OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin ‘‘Robot Eğitim Atölyesi ve Lisan Laboratuvarı' Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Eğitim Vakfı ve Ford Otosan'ın ‘El Ele Aydınlığa' eğitim kampanyasıyla öğrencilerin hizmetine açıldı.

OİB Eğitim Vakfı (OEV) Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin sektörün ilk ve tek okuluna sahip çıkmasıyla gelişimini sürdüreceğinin altını çizerken, Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Kabatepe de hedeflerinin öğrencilerin yüksek seviyede eğitim almasını sağlamak olduğunu söyledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) otomotiv endüstrisindeki nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılayabilmek için hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne otomotiv ana sanayinin desteği sürüyor.

OİB Eğitim Vakfı'nın (OEV) okulun desteklenmesi için Ford Otosan işbirliğiyle sürdürdüğü ‘El Ele Aydınlığa Eğitim Kampanyası' başarıyla tamamlandı. OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde eğitim alan öğrencilerin geleceğine ışık tutabilmek amacıyla ‘El Ele Aydınlığa' eğitim kampanyasının gerçekleşmesine büyük katkı sağlayan Ford Otosan, okulda ‘Robot Eğitim Atölyesi ve Lisan Laboratuarı'nı hizmete sundu. Öğrencilerin bundan böyle söz konusu laboratuarlar da yabancı dil eğitimini eksiksiz almaları ve günümüz endüstrisinin vazgeçilmezi olmaya başlayan otomasyon konusundaki en gelişmiş noktası olan robot teknolojisi ve programlamasını öğrenmeleri mümkün olacak.

Endüstri okula sahip çıkıyor

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, eğitimin yaşayan bir unsur olduğunu ve sürekli iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Öğrencilerimizin her türlü ihtiyacını karşılayabilmek için otomotiv endüstrimizin tüm paydaşlarının okulumuza destek vermesi bizleri sevindiriyor. Okulumuzun ve gençlerimizin sahipsiz olmadığını görmek hem Türkiye hem de endüstrimiz adına geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Otomotiv endüstrisi ülkemiz adına gelişimini sürdürecek ve her zaman başarının zirvesinde olacaktır” diye konuştu.

‘Yeşil bina'dan sonra laboratuar

Ford Otosan, sosyal sorumluluk anlayışıyla öğrencilere kitap desteğinden staj imkanına kadar birçok alanda OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne destek veriyor. Ford Otosan, bir süre önce de yine OEV işbirliğinde yürüttüğü ‘Arka Pencere' sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında, dünya otomotiv endüstrisinin yenilenebilir enerji kullanımına paralel biçimde okulun İngiltere'den ‘Yeşil Bina Sertifikası' almasına katkıda bulundu ve böylece OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Türkiye'nin yeşil bina sertifikalı ilk çevreci eğitim kuruluşu ve kamu binası oldu.

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Kabatepe, "Otomotiv endüstrisine eğitimli iş gücü kazandıran OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne katkılarımızla Türkiye'nin geleceğinin temellerini güçlendiriyoruz. Projedeki amacımız, global alanda artık sadece bir üretim merkezi değil, inovasyon ve AR-GE merkezi olma yolunda da hızla ilerleyen Türk Otomotiv Endüstrisine, hedeflenen yatırımlarla birlikte ileri seviyede eğitim almış ve uluslararası yüksek standartlara sahip iş gücü kazandırılmasına destek olmak ” dedi.

Ana ve Yan Sanayi'den ‘El Ele Aydınlığa' eğitim kampanyası

Ford Otosan, imalatçılara yönelik sunduğu kalite geliştirme eğitimleri kapsamında, eğitim alan ana ve yan sanayi firmalarının bu programa katkıda bulunmak için sağladıkları küçük bedelleri OEV bünyesindeki fona bağışladı. ‘Robot Eğitim Atölyesi ve Lisan Laboratuarı' da bu bağışların OEV ve Ford Otosan'ın işbirliğiyle ‘El Ele Aydınlığa' eğitim kampanyasıyla değerlendirilerek eğitime kazandırıldı.

Ford Otosan'ın bu sosyal sorumluluk kampanyası çerçevesinde gerçekleşen ana ve yan sanayicilerin eğitimleri 25 farklı konuda, 28 oturumda tamamlandı. Bir yıl süren eğitime bin 500 yan sanayii çalışanı katılarak hem kariyerlerini gelişirdiler, hem de OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne destek sağladılar.

Ford Otosan'ın ana ve yan sanayini geliştirmeye yönelik eğitim faaliyetleri, OEV işbirliğiyle yine otomotiv endüstrisine eğitimli iş gücü kazandıran OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne katkı olarak geri döndü. OİB teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ndeki söz konusu açılışa, Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş de katıldı.

İlgili Fotoğraflar