OİB'DE HEDEFLER YÜKSEK…

25 Nisan 2012


BURSA /AB pazarında yaşanan daralmaya rağmen yılın ilk çeyreğinde yüzde 3 artış ve 5.2 milyar dolar ihracat ile hedeften sapmadıklarını belirten OİB Başkanı Sabuncu, otomotiv endüstrisinin 2012'nin ilk 2 ayında 763 milyon dolar dış ticaret fazlası verdiğini söyledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) 2011 yılı Olağan Genel Kurulu, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yanı sıra birlik üyesi sanayicilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) konferans salonunda yapılan genel kurulda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra oluşturulan Divan Kurulu'nda başkanlığa Münir Ertürk, üyeliklerine de Ersal Bulut ve Mustafa Şenongan seçildi.

Yönetim Kurulu Çalışma Raporu'nun okunması ve görüşülmesinden sonra bilanço gelir-gider hesaplarının oylandığı genel kurulda, yönetim ve denetim kurullarının ibraları gerçekleştirildi. Müteakip yıl bütçe ve iş programlarının görüşülmesi oylamasının yapıldığı kurulda, OİB'in 1 Ocak - 31 Aralık 2012 dönemindeki tahmini bütçesi 20 milyon 621 bin TL olarak karara bağlandı.

Genel kurulda konuşan OİB Başkanı Orhan Sabuncu, 2006 yılından bu yana Türkiye ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin 50 yılı aşan tecrübesi, birikimi, altyapısı, ürün kalitesi ve global üretim sistemleri ile dünyanın dört bir yanına ihracat yapan, Avrupa'nın en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

"Yılın ilk çeyreğinde yüzde 3 artış ve 5.2 milyar dolar ihracat”

2011 yılı verilerine göre Türk otomotiv endüstrisinin dünyanın 17. büyük üreticisi olduğunu belirten Sabuncu, AB-27 ülkeleri içerisinde de 6. büyük üretici olduğunu ifade etti. 2011 yılı üretim verilerine göre Türkiye'nin, Avrupa'nın en büyük ticari araç üreticisi olduğunu kaydeden Sabuncu, "Sektör olarak 2011'i 20.4 milyar dolar ihracat ile kapattık. 2012 hedefimizi de 20 milyar dolar olarak belirledik. Yılın ilk çeyreğinde en önemli pazarımız AB'de yaşanan daralmaya rağmen, yüzde 3 artış ve 5.2 milyar dolar ihracat rakamı ile hedeften sapmadık” dedi.

AB binek otomobil pazarının yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.7 daraldığını ve AB ticari araçlar pazarında yılın ilk iki ayında yüzde 7.9 daralma yaşandığının altını çizen Sabuncu, buna karşılık otomotiv endüstrisi dış ticaretinin 2012 yılının ilk 2 ayında 763 milyon dolar artı vermesinin sektör adına son derece önemli olduğunu dile getirdi.

"Yeni neslin ilgisini otomotiv sektörüne çekmek istiyoruz”

Bu yıl sektörde ilk kez gerçekleştirilecek olan Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması ile yeni neslin ilgisini otomotiv sektörüne çekmek istediklerini vurgulayan OİB Başkanı Sabuncu, bu konuda şunları söyledi:

"Sektöre gelecek insan kaynağının vizyonunu geliştirmek, onları şimdiden tasarım, Ar-Ge ve inovasyon konularına yönlendirmek istiyoruz. Yarışmanın en önemli unsurlarından biri de üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi. Bu konudaki tüm önyargıları yıkıp, üniversitelerin sanayisiz, sanayinin de üniversitesiz olamayacağını vurgulamak niyetindeyiz.”

Ergonomi, yenilenebilir enerji ve çevre, emniyet ve mekanik/fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride düzenlenen yarışmanın proje ve tasarım sergisi ile ödül töreninin, 17-18 Mayıs tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacağını sözlerine ekledi.


İlgili Fotoğraflar