OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNİN ÖNÜ AÇILIYOR

 28 Ocak 2013

Teşvik sistemindeki ek düzenleme yatırım umutlarını artırdı 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı "Yeni Teşvik Sistemi” ile ilgili yeni düzenlemeler, otomotiv endüstrisinin umutlarını artırdı. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, "yeni düzenlemeler bize güç verecek” dedi.

 

Hükümetin 2012 yılında yürürlüğe koyduğu "Teşvik Sistemi”ne yeni teşvik kararnamesi ile ek düzenlemeler geliyor.

Stratejik yatırım kapsamına giremeyen, ancak belirli tutarın üzerindeki otomotiv,  motor ve aktarma organları, aktarma organlarının aksamı ve otomotiv elektroniği yatırımları da "Öncelikli Yatırımlar” kapsamına alınacak.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı "Yeni Teşvik Sistemi” ile ilgili düzenlemeler, otomotiv endüstrisine umut verdi. Bakan Çağlayan, "Öncelikli Yatırımlar” kapsamına girecek otomotiv ana sanayi yatırımlarının 300 milyon lira ve üzerindeki yatırımlar olarak tarif ederken, bunun Türkiye'nin neresinde yapılırsa yapılsın 5. bölgede yapılmış yatırımlarla aynı teşvikleri alacağını açıklamıştı.

Buna göre; KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi, yatırım yeri tahsisi, çalışanlar için prim işveren hissesinin ödenmesi gibi tüm desteklerden yararlanılacak. Ayrıca 75 milyon lira ve üzerindeki motor yatırımları ve 20 milyon lira ve üzerindeki motor aksamı, aktarma organları, aktarma organlarının aksamı ve otomotiv elektroniği yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına  girecek. 

 

Sektörün önü açılacak

Türkiye'nin 2023'te otomotiv endüstrisi olarak 4 milyon adet üretim ve 75 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi için 3-4 büyük yatırıma ihtiyacı bulunduğunu her platformda dile getiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, yeni teşvik düzenlemelerini değerlendirdi. Yeni düzenlemeyle beklenen yatırımların önünün açılacağına inandığını aktaran Sabuncu, şöyle konuştu:

"Otomotiv endüstrisi olarak bizim hedeflerimiz büyük. Sayın Bakan da bizim hedeflerimizi iyi bildiği için yolumuzu açmaya çalışıyor. Yeni teşvik kararnamesinin bir an önce yürürlüğe girip endüstrimize yatırım olarak güç katmasını bekliyoruz. Türkiye'nin lokomotif sektörü olarak bundan böyle yeni düzenlemelerle gaza daha emin adımlarla basabileceğiz. Bunun için Sayın Bakana teşekkür ediyoruz.”