OTOMOTİV KRİZDEN SONRAKİ EN İYİ AĞUSTOS RAKAMINA ULAŞTI

08.09.2011

Otomotiv endüstrisi ağustos ayında tatil yaparak üretime ara verirken, ihracatta artış hızı yüzde 30'u buldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) hazırladığı ağustos ayı raporuna göre sektörün bu dönemdeki ihracatı bir milyar 318 milyon doları buldu.

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, ihracat artışının büyük ölçüde kur avantajından kaynaklandığının altını çizerek, "Kurların beklediğimiz seviyelerde olması dolaylı olarak ihracat rakamlarımızın artmasına neden oluyor. Bu da endüstrimizin yüzünü güldürüyor” dedi.

Türkiye'nin ağustos ayı genel ihracatı yüzde 30 artarak 11.1 milyar dolara ulaşırken, otomotiv endüstrisi bundan yüzde 12 pay aldı ve yüzde 30 artış göstererek bir milyar 318 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi. Ağustos ayında sektörün tatil yaptığı ve birçok firmanın üretime ara verdiği bir dönemde ihracatın artış göstermesi, otomotiv endüstrisinin ulaştığı değeri gözler önüne serdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) hazırladığı ağustos ayı ihracat raporundan elde edilen verilere göre 2008 yılından bu yana sektör en yüksek Ağustos ihracat rakamına ulaştı. OİB'in hazırladığı ihracat raporu çerçevesinde yaptığı değerlendirmede söz konusu dış satış artışının büyük ölçüde kur avantajından kaynaklandığı ortaya kondu. Rapor ile ilgili değerlendirmelerde bulunan OİB Başkanı Orhan Sabuncu, "Geçtiğimiz yıl ağustos ayında 1.29 olan Euro/Dolar çapraz kuru, 2011 Ağustos'ta 1.43 olarak gerçekleşmiştir. Yaşanan ihracat artışında 2011 yılı ağustos ayı Euro kurunun 2010 yılına göre yüksek seyretmesinin etkisi yüzde 11'dir. Kurların beklediğimiz seviyelerde olması dolaylı olarak ihracat rakamlarımızın artmasına neden oluyor. Bu da endüstrimizin yüzünü güldürüyor” diye konuştu.

OİB, otomotiv ihracatını sırtlıyor

Raporda, geçtiğimiz ay OİB ihracatının ise yüzde 29'luk artış ile bir milyar 127 milyon dolara ulaştığı görüldü. Yılın 8 aylık dönemindeki OİB'in toplam ihracatı ise yüzde 20 artışla 12 milyar 202 milyon dolar oldu. Ürün grupları incelendiğinde ise ağustos ayında yüzde 51 artış gösteren yan sanayi ürünleri 571 milyon dolarlık ihracata imza attı. Yine 8 aylık dönemde yan sanayi OİB ihracatında yüzde 32 artış ve 4 milyar 530 milyon dolarla ürün grupları arasında zirvede yer aldı.

8 aylık rakamlar yüz güldürüyor

Ağustos ayında binek otomobil grubu yüzde 23 artış ve 319 milyon dolarla ikinci, yüzde 23 azalış ve 138 milyon dolarlık satışla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar üçüncü ve yüzde 67 artış gösteren otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu ise 75.5 milyon dolar ihracatta dördüncü sırada yer aldı. Yılın 8 aylık döneminde ise ürün grupları sıralamasında binek otomobiller yüzde 5 artış ve 4 milyar 349 milyon dolarlık ihracatla yan sanayinin ardında yer aldı. Binek otomobilleri yüzde 28 artış ve 2 milyar 659 milyon dolar ihracatla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve yüzde 28 artış ve 584 milyon dolarla otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu izledi.

En büyük alıcı yine Almanya

Ülke bazlı ihracat rakamları ele alındığında ise ağustos ayında en fazla dış satış geçtiğimiz dönemlerdeki gibi yine Almanya'ya yapıldı. OİB raporuna göre ağustos ayında bu ülkeye yüzde 25 artış gösteren ihracat 207 milyon dolar olarak gerçekleşti. Almanya'yı sırasıyla yüzde 50 artış ve 149 milyon dolar ile Fransa, yüzde 34 artış ve 61 milyon dolarla Rusya izledi. Ülke bazlı ihracat artışlarında ise Slovenya'ya yüzde 567, Brezilya'ya yüzde 225 ve İsveç'e yüzde 105'lik artışlar da dikkat çekti. Ayrıca Amerika ülkelerine yönelik OİB ihracatının yüzde 80 seviyesinde artması dikkat çekerken, istikrarsızlıklar yaşanmasına rağmen Ortadoğu ülkeleri ve Afrika ülkelerine yönelik ihracat rakamlarının da geçen yılın ağustos ayına göre önemli oranlarda arttığı görüldü.