TARIM SEKTÖRÜNDE İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

27 NİSAN 2012


- UMSMİB YK BAŞKANI GENÇOĞLU: BAŞARININ SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ ZORLUĞA GÖĞÜS GEREREK ÇALIŞIYORUZ.

- UYMSİB YK BAŞKANI DR. ÇALI: GIDA GÜVENLİĞİ, KALİTE VE ÜRETİM GİRDİ MALİYETLERİ SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ KONULARI

BURSA / Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) bünyesinde yer alan 5 ihracatçı birliğin mali bütçelerinin değerlendirilerek karara bağlandığı genel kurullar, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) ile Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin (UYMSİB) toplantıları ile tamamlandı. Genel kurullarda ihracatçılar bir yılın değerlendirmesini yaparken, ileriye dönük fikir alışverişinde bulunma fırsatı da yakaladılar.

Genel kurulların ardından iki birlik tarafından düzenlenen ortak organizasyonla UMSMİB ve UYMSİB 2011 yılında başarılı performans sergileyen ihracatçıları İhracatın Yıldızlarıyla ödüllendirdi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen ödül töreninde meyve sebze mamulleri ve yaş meyve sebze sektörlerinde yaptıkları ihracatla, sağladıkları katma değerden ötürü platin, altın, gümüş ve bronz kategorilerinde toplam 57 firma ödüllendirilirken, 29 firmaya da başarı belgesi verildi.

Törene Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Süleyman Tosun, İl Tarım Müdür Yardımcısı Murat Demirkan, Gıda Araştırma Enstitüsü Müdürü Harun Seçkin, Bursa İli Ziraat Odası Koordinatörü Ali Çelik, UMSMİB Başkanı Orhan Gençoğlu, UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı ve iş dünyasından birçok isim katıldı.

GENÇOĞLU: BAŞARININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Ödül töreninin açılışında konuşan UMSMİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gençoğlu, son birkaç yılı kapsayan zorlu bir maratonun ardından 2011'i yüzde 4 ihracat artışı ile tamamladıklarını, Türkiye geneli meyve sebze mamulleri sektörünün de 2011'de yüzde 7.68 ihracat artışı gerçekleştirdiğini söyledi. Çetin rekabet koşullarına rağmen gıda sektöründe 2011 yılını başarılı bir ihracat performansıyla sona erdirdiklerini vurgulayan Gençoğlu, "Net döviz girdisi en yüksek sektör olan tarım sektörünün, ülkemiz ekonomisi için Gayri Safi Milli Hasıla içindeki payının büyüklüğü, insan beslenmesinin vazgeçilmez unsuru olması, ekonomiye sağladığı hammadde miktarı ve büyük bir nüfusu barındırması ile her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur. Günümüzde artık birçok üründe ‘Made in Turkey' ibaresi aranır olmuştur. Bizler de bu başarının sürdürülebilir olmasını sağlamak için her türlü zorluğa göğüs gererek çalışıyoruz” dedi.

Bu önemli başarının ardında hem ihracatçıların gayretli çabaları hem de birlik yöneticilerinin sayısız proje ve çalışmalarının olduğunu aktaran Gençoğlu, 2011 yılını başarıyla tamamlayan tüm ihracatçıları kutlarken, 2012 yılında da firmaların performanslarını artırarak devam ettirmelerini diledi.

ÇALI: GIDA GÜVENLİĞİ, KALİTE VE ÜRETİM GİRDİ MALİYETLERİ SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ KONULARI

Gençoğlu'nun ardından söz alan UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı da, gıda güvenliği, kalite ve üretim girdi maliyetlerinin tarım sektörünün en önemli konuları olduğunu söyledi. Bu konulardaki çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini belirten Dr. Çalı, sektörün ihracattan aldığı payı yükseltmek için sorunların çözülerek, yeni pazar arayışlarının hızlandırılması gerektiğini dile getirdi.

Dünyanın giderek küçüldüğü ve rekabet ortamının giderek kızıştığı günümüzde gelişen teknolojilere ayak uydurmak gerektiğine de vurgu yapan Çalı, "Hızla gelişen ulaşım ve lojistik sektörleri rekabeti daha da artırdı. Gelişen teknolojilere ayak uydurarak üretim yöntemlerimizi revize etmeli, gıda güvenliği ve kalite bakımından en sağlıklı ürünleri ihraç etmek durumundayız. Koyulan hedeflere ulaşmak için durmadan çalışıyoruz” diye konuştu.

Zor şartlar altında büyük gayretlerle ihracat gerçekleştiren üyelerini kutlayan Çalı, başarıların devamını diledi.

İHRACATÇILARIN GURUR GÜNÜ

Meyve sebze mamulleri ile yaş meyve sebze sektörlerinde toplam 57 firmanın ödüle layık görüldüğü törende, 29 firma temsilcisine de başarı belgeleri verildi. İlk 3 firmanın platin ihracat ödülüyle ödüllendirildiği törende meyve sebze mamulleri sektöründe Penguen Pazarlama ilk sırada yer alırken, Penkon Pazarlama ikinci, Aroma Bursa Meyve Suları da üçüncü oldu. Yaş meyve sebze sektöründe de Marmarabirlik birinciliği elde ederken, bu firmayı sırasıyla Alara Tarım ve Onkel Şahingöz Tarım izledi.


İlgili Fotoğraflar