TEKSTİL SEKTÖRÜ İHRACATIN PARLAYAN YILDIZI…

3 ŞUBAT 2013

- ULUDAĞ TEKSTİL İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (UTİB), YENİ YILA İYİ BAŞLADI

- UTİB OCAK'TA AYLIK 100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT SINIRINI AŞTI.

BURSA- Son yıllarda ardı ardına gerçekleştirdiği Ar-Ge projeleriyle ve uluslararası fuar organizasyonlarıyla Türk tekstil sektörünün dünyadaki ekonomik krizlerden fazla etkilenmeden gelişmesini sağlayan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), yeni yılın ilk ayında 100 milyon doları aşan ihracat gerçekleştirmeyi başardı.

2012 yılını Türkiye ortalamasının yüzde 10 üzerinde artış ile kapatarak 1 milyar 231 milyon 500 bin dolar ihracata ulaşan UTİB, Avrasya ve Asya- Pasifik ülkelerine yönelik çalışmalarının meyvesini aldı ve Ocak ayında yüzde 23,90 ihracat artışı gerçekleştirerek ihracatın parlayan yıldızı olmayı elden bırakmadı.

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye genelinde 2011 yılında 8 milyar dolar olarak gerçekleşen tekstil sektörü ihracatının 2012 yılında yerinde saydığını, buna karşın UTİB'in ihracatının ise Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini kaydetti. UTİB'in ihracatının Türkiye ortalamasına göre yüzde 10 daha fazla arttığına işaret eden Burkay, "Türkiye tekstil sektörü yüzde 17'lik bir artışla 684 milyon 783 bin dolara ulaştı. Dış ticaretimizin yükselen yıldızı olan UTİB ise, 2013 yılına da yüzde 23,90 artışla oldukça iyi bir başlangıç yaptı ve 109 milyon 68 bin dolar ihracat gerçekleştirdi” dedi.

2012 yılında Türkiye'nin ihracat kanalıyla büyümeyi sürdürdüğünü söyleyen UTİB Başkanı İbrahim Burkay, "2012 yılında 150 milyar dolar ihracat barajını aşan ülkemiz 2013 yılında çok daha iyi bir sonuca ulaşacaktır. Bugün Avrupa'nın en büyük tekstil üreticisi olan ülkemizi birkaç yıl içinde de Avrupa'nın en büyük ihracatçısı yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Son birkaç yıllık dönemde Türkiye'nin gelişmiş ülkelerden daha iyi bir performans sergilediğinin açıkça görüldüğünü belirten Burkay, sektörün yıllarca en önemli pazarı olan Avrupa Birliği'nde yaşanan sıkıntıların ardından alternatif pazarların öneminin daha da iyi kavranmaya başlandığını ifade etti.

Bu bağlamda Avrasya ve Asya-Pasifik bölgelerinde önemli tanıtım-pazarlama ve pazara giriş faaliyetleri yapıldığını, bu ülkelerle çeşitli stratejik ortaklık çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydeden Burkay, "Bu çalışmalarda ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Bizim bu dönemde önem verdiğimiz en önemli hususlardan biri de tekstil sektöründe uluslararası pazarlarda ciddi oranlarda pazar payı kaybetmekte olan İtalya, Belçika, Fransa, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerin devrettikleri payları Türkiye'ye yönlendirebilmektir. Şimdi bu pazar paylarına hakim olan bir konuma geldik. Türkiye bugün dünya tekstil ticaretine yön veren, kendi tasarımları ve kreasyonları ile takip edilen büyük aktörlerden biridir. Yönetim tecrübesi yüksek olan sektörümüz 2013 yılında ve sonrasında da başarılı faaliyetlerine devam etmeyi sürdürecektir” ifadelerini kullandı.