Tekstilciler Avrupa pazarında yeniden büyümekte iddialı

                                                                                                                                                                                                    02 Ocak 2013


Ev tekstili ihracatçıları Türk tekstil sektörünün iddiasını ortaya koydu. Sektörün dünyadaki en büyük fuarı olan Heimtextil Frankfurt'a katılan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, "2013 atak yılımız olacak” dedi.

Türk firmaların yaklaşık 20 yıldır aralıksız katıldığı ev tekstili alanında dünyanın en büyük fuarı olan Heimtextil Frankfurt, 61 ülkeden 2.600'ün üzerinde firmanın katılımı ile başladı. Türkiye, milli katılımı Uludağ Tekstil İhracatçı Birliği'nin (UTİB) organize ettiği fuara yaklaşık 200 firma ile katılıyor. Türkiye, Çin'in ardından en fazla katılım sağlayan ikinci ülke oldu.

Fuara katılımı organize eden UTİB'in Başkanı İbrahim Burkay, Çin ve Hindistan'ın ardından dünya üçüncüsü olduğu Türk ev tekstili sektörünün 2013 yılına bakışını özetledi: "yeni yıla umutlu giriyoruz.”

Frankfurt'ta fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan UTİB Başkanı İbrahim Burkay, "2013, sektörümüz için stratejik öneme sahip. Bu yıl, atak yılımız olacak. Avrupa pazarımız eski gücüne dönecek, 2013'te sektörümüzün Avrupa'ya geri dönüşü muhteşem olacak” dedi.

Özellikle tüketici güven endekslerindeki gelişmelere işaret eden Burkay, Fuar'daki hareketliliği, yılın iyi geçeceğinin işareti olarak gösterdi.

Sektör olarak AB ülkelerindeki kriz sırasında alternatif pazarlara yöneldiklerini ve bu sayede 2012 yılını kayıp yaşamadan 3 milyar dolarlık ihracat ile kapadıklarını belirten Burkay, özellikle Almanya pazarındaki bir puanlık değişimin bile toplamda büyük artışlara denk geldiğini anlattı. Fuardaki hareketlilikten firmaların memnun olduğunu belirten Burkay, " Bu yıl için hedefimiz 3.5 milyar dolar ihracat. Almanya pazarında ihracatımız 700 milyon dolardan 520 milyon dolara düşmüştü. Tekrar eski rakama ulaşmayı hatta aşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kriz sektörü korkutmadı

İbrahim Burkay, Türk firmaların, kriz yıllarında bundan etkilenmeden fuarlara katıldığını, bunun semerisini bu yıldan itibaren almayı umduklarını söyledi. Çin'in firma sayısı olarak fuarın lideri durumunda bulunmasına karşın, metrekare anlamında fuarın liderliğinin Türk firmalarında olduğuna dikkat çeken Burkay, "profesyonel alıcıların her koşulda Türk firmalarını burada görmeleri, güven oluşmasını sağladı. Atak yılı olarak gördüğümüz 2013'de bunun karşılığını alacağımızı düşünüyorum” dedi.

"Akıllı tekstil teşvik edilirse çağ atlarız”

İhracatın kilo bazında değerini artırmanın son dönemde oldukça önemli hale geldiğine işaret eden Burkay, "tüm dünyada tekstil sektörü teknik ve fonksiyonel tekstile dönüyor. Yurtiçinde alınacak bazı kararlarla Türkiye bu alanda dönüşümü kısa sürede yakalayabilir” dedi.

Özellikle ABD ve Japonya gibi ülkelerin öncülüğünde, akıllı tekstil ürünlerinin 70 milyar dolarlık bir pazara ulaştığını belirten Burkay, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin akıllı tekstil ihracatı 1 milyar dolar. Bu rakam çok düşük. Bu ürünleri daha fazla üretip satan ülkelerin en büyük özelliği, akıllı tekstil üretiminin devletleri tarafından destekleniyor olması. Bizde de belli başlı alanlarda akıllı tekstil ürünlerinin kullanılması devlet tarafından zorunlu hale getirilirse; bu yönde üretimimiz ve ihracatımız artacak ve sektör çağa uygun dönüşümü sağlayacaktır.”

Fotoğraflar:

Foto 1: UTİB Başkanı İbrahim Burkay

Foto 2-3: Türk firmalarının stantlarından görüntüler


İlgili Fotoğraflar