ULUDAĞ HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI BİRLİĞİ'NDEN (UHKİB) EĞİTİM ATAĞI

22 OCAK 2013

 

- ULUDAĞ HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYE FİRMALARIN ÇALIŞANLARININ NİTELİKLİKLERİNİ ARTTIRMAK İÇİN KOLLARINI SIVADI

BURSA- Hazırgiyim ve tekstilin başkenti Bursa'da Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), eğitim maratonuna başlıyor.

UHKİB, 2013 yılında sektörün ihtiyacı olan ar-ge ve inovasyon odaklı üretimi üye firmalarında daha kalıcı kılabilmek ve yine bu firmalarda çalışan personelin niteliklerinin artırılmasına katkı sağlamak için eğitim faaliyetleri atağına geçti.

26 Ocak'ta yapılacak olan "Verimlilik Ölçme ve Geliştirme/Yalın Hat Dengeleme İş Simülasyonu” eğitimi ile başlayacak yoğun program, 02 Şubat 2012 tarihinde Zaman Yönetimi Eğtimi ile devam edecek. İlerleyen günlerde liderlik, işletmelerde temel risk kavramları, yalın insan kaynakları yönetimi, Yalın Üretim Teknikleri Simülasyonu gibi daha birçok konu ile devam edecek eğitimlerle katılımcılara önemli kazanımlar sağlanması hedefleniyor.

Türkiye'nin büyüyen ekonomisinde üretimi ve oluşturduğu istihdam ile ülke ihracatına önemli bir katkı sağlayan tekstil ve konfeksiyon sektörünün önemini vurgulayan UHKİB Başkanı Şenol Şankaya, verecekleri eğitimlerle de sektör ihracatına katkı koymayı hedeflediklerini söyledi. Rekabetin her geçen gün artış gösterdiğine dikkat çeken Şankaya, "Rekabet koşullarının en üst düzeye çıktığı 21. yüzyıl, bireyleri ve firmaları artık daha donanımlı olmaya itmektedir. Bu bağlamda sektörümüzde hali hazırda bulunan ve her geçen gün artan rekabet koşullarına, üye firmalarımızı hazırlayabilmek, üyelerimizin sürdürülebilir gelişimlerine katkıda bulunabilmek adına, birliğimiz bünyesinde düzenleyeceğimiz bir dizi eğitim etkinliği ile UHKİB olarak 2013 yılını eğitim ve donanımlarımızı artırma yılı ilan ettik” dedi.

2013 yılında 525 milyon dolar ihracat rakamına ve sektörün 2023 hedefi olan 52 milyar dolar ihracata ulaşılabilme yolunun sektörde yer alan oyuncuların rekabet koşullarına ayak uydurmalarından geçtiğine vurgu yapan Şankaya, "Ülkemiz ihracatı içinde %14'lük bir paya sahip olmanın yanında, sağladığı 2 milyon civarında istihdam ile ülkemizin sosyal sigortası niteliğini taşıyan, dünya genelinde en büyük 7. oyuncu olan ülkemiz hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüzü daha üst sıralara taşıyabilmek için daha önceki yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da yeni projeler ve bir yıla yaydığımız eğitim programları ile üyelerimize yönelik faaliyetlerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

UHKİB tarafından yapılan açıklamada 26 Ocak 2013 tarihli ilk eğitime (Verimlilik Ölçme ve Geliştirme/Yalın Hat Dengeleme İş Simülasyonu) katılmak isteyen UHKİB üyelerinin http://www.uib.org.tr/OnlineRegistration/tr/egitim.aspx adresinden kayıt yaptırmaları gerektiği belirtildi. Açıklamada eğitim programının 2 Şubat'ta ‘Zaman Yönetimi' eğitimi ile devam edeceği duyurulurken, diğer eğitim programlarının ise şu şekilde oluştuğu ifade edildi: "Yalın Üretim Teknikleri Simülasyonu”, "Liderlik (Sorumluluk Alma/İnsiyatif Alma)”, "İşletmelerde Temel Risk Kavramları ve İşyerindeki Riskler”,Zaman Ölçümü, İş Örnekleme”, "TPM- Total Productive Maintenance”, "Bütçe Oluşturma”, "Yalın İnsan Kaynakları Yönetimi”, "Maliyetlendirme ve Fiyatlandırma”, "Proje Yönetimi”, "Süreç Yönetimi”, "AB Proje Yazma Eğitimi”, "Farklı Kuşaklarla Çalışmak”, "Etik Üretim ve Raporlama Teknikleri”, "Photoshop CS6 Eğitimi”.