UTİB BAŞKANI İBRAHİM BURKAY, BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ'I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ…

31 Ocak 2013 

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ'TAN UTİB'E ÖVGÜ

BÜLENT ARINÇ'A ‘AR-GE PROJE PAZARI' DAVETİ

UTİB BAŞKANI İBRAHİM BURKAY; "BU SENE DE BİRBİRİNDEN İLGİNÇ PROJELER GELİYOR”

Bursa- Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı makamında ziyaret ederek Nisan ayında düzenlenecek ‘Ar-Ge Proje Pazarı'na davet etti.

Yurtiçi ve yurtdışından akademisyen ve araştırmacılarla, sanayici ve sektör temsilcilerini 5. kez biraraya getirecek "UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe V. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi” etkinliğinde, seminer, konferans ve Ev Tekstili Tasarım Yarışması etkinliği ve sergisi de yapılacağını aktaran Burkay, zirvenin tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde yeni ufuklar açmasını beklediklerini belirterek Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç'a katılım davetini iletti.

4 yılda 600'e yakın proje…

Türkiye'de ilk defa UTİB tarafından Bursa'da hayata geçirilen Ar-Ge Proje Pazarı'na 2009'dan bu yana sektörde uygulanmak üzere 600'e yakın proje geldiğini de dile getiren İbrahim Burkay, "Bu sene de sektöre sunulabilecek birbirinden ilginç projeler geliyor. Konvansiyonel tekstillerden, katma değeri yüksek teknik tekstillere geçiş için bu etkinlik çok önemli” ifadelerini kullandı.

UİTB'e Arınç övgüsü

UTİB Başkanı Burkay'dan ihracattaki gelişmeler ve Bursa ekonomisi hakkında da bilgiler alan Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç, "Hükümetimiz döneminde firmalarımız ihracat rekorlarını alt üst ederken, en büyük pay sahiplerinden biri de Sayın İbrahim Burkay başkanlığındaki UTİB oldu. Benim de takdirle takip ettiğim ar-ge çalışmaları, yurtdışı tanıtım etkinlikleri ve iş dünyamızın ufkunu açan gayretlerinizden dolayı sizi ve arkadaşlarınızı tekrar kutluyorum. Aranızda olmaktan mutluluk duyarım” şeklinde konuştu.

UTİB Başkanı İbrahim Burkay; "Bursa'nın 2023 ihracat hedefi 75 milyar dolar”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a bugüne kadar verdiği destekler için teşekkür eden UTİB Başkanı İbrahim Burkay, "Türkiye 2023 ihracat hedeflerine göre, Bursa ihracatını 75 milyar dolara yükseltme gibi çok ciddi bir sorumluğumuz var. Hep birlikte oturup bu hedefe nasıl ulaşacağımızın planlarını yapmamız ve yol haritamızı çıkarmamız gerekiyor” diye konuştu.

Burkay, İhracatçı Birlikleri bünyesinde bugüne kadar gerçekleştirilen pek çok proje ve faaliyeti, öncesinde düzenlenen sektörel çalıştaylar ve bunların sonuç raporlarını disiplinli bir şekilde uygulamaya koyarak başardıklarına da işaret etti.

"Bursa'daki tüm işletmelerimize ivme kazandırarak büyüme hedefine ortak etmeliyiz” tespitinde bulunan İbrahim Burkay, büyük şirketlere yeni yükselen pazarlara giriş ve yatırım alanları açmak, küçük ve orta ölçekli firmalara da proje destekleri vererek mali ve idari açıdan güçlendirmek gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Burkay; "Bursa'nın 2023 ekonomi vizyonunu oluşturacak projelerimiz hazır”

Son dönemde dünyada büyük değişimler yaşandığını vurgulayan Burkay, "Hem Türkiye hem de Bursa olarak bu değişimi iyi okumalı ve doğru stratejiler belirlemeliyiz. Geçmişe oranla dünyayla çok daha fazla entegre olan ve artık 10 yıl, 20 yıl sonrasını güvenle planlayan bir ülkemiz var. Bu anlayışla 2023 Bursa'sının ekonomi, sanayi ve ticaret vizyonunu oluşturacak projelerimizi uygulamaya geçirmeye hazırız” ifadelerini kullandı.